Jej hovorca Margaritis Schinas potvrdil, že obnovenie trestu smrti by znamenalo, že sa Turecko nechce priblížiť k Európskej únii. "Vyzývame turecké úrady, aby dôkladne zvážili ďalšie kroky po referende a snažili sa prijímať rozhodnutia v duchu národného konsenzu. Vyzývame všetkých aktérov na podporu riadneho prešetrenia nezrovnalostí zistených pozorovateľmi pri referende," uviedol hovorca EK.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vydala v pondelok správu, v ktorej konštatovala, že referendum o ústavných zmenách v Turecku sa neuskutočnilo v súlade s medzinárodnými štandardmi. Schinas potvrdil, že vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová je v kontakte s pozorovateľskou misiou OBSE v Turecku.
V súvislosti s návrhom tureckého prezidenta na obnovenie trestu smrti Schinas vyhlásil, že tento typ trestu je pre EÚ neprijateľný a je v priamom rozpore s jej základnými princípmi. "Obnovenie trestu smrti by bolo jasným signálom, že Turecko nechce byť súčasťou európskej rodiny," skonštatoval hovorca EK. Turecko tiež trvá na zrušení vízovej povinnosti, čo mu EÚ sľúbila pri uzatváraní migračnej dohody. Schinas uviedol, že Ankare ešte stále zostáva sedem nesplnených kritérií, ktoré podmieňujú schválenie bezvízového styku. Doplnil, že Únia vedie s Tureckom dialóg a poskytuje mu poradenstvo, ako by malo upraviť legislatívu, aby splnilo podmienky Európskej únie podmienky na zrušenie víz.