Miriam Zigová († 46) si sama siahla na život a užialený štvornásobný slovenský reprezentant následne vynechal tri semifinálové zápasy s Martinom. Na finále proti Nitre sa už vrátil na ľad. Spoluhráči a celý tím sú mu nablízku, aby zvládol najťažšie zápasy jeho života.
Miriam pracovala ako zdravotná sestra a pre Tomáša bola vždy veľkou oporou. Často navštevovala domáce zápasy Baranov, kde ho neúnavne povzbudzovala. Vlani neváhala vycestovať aj do Nitry na Zápas hviezd Tipsport ligy. Jej nečakaný odchod zo sveta je preto pre šikovného útočníka, ktorý má už na svojom konte aj štyri štarty za A-tím Slovenska a v nadnárodnej KHL odohral 29 duelov v drese Slovana Bratislava, obrovskou ranou.
„Prepáčte, nechcem k tomu nič hovoriť. Nebudem to rozoberať. Nie je na to vhodná doba a neviem, či aj niekedy bude. Teraz sa sústreďujem na hokej a našu finálovú sériu s Nitrou,“ povedal po včerajšom dopoludňajšom tréningu tichým hlasom Tomáš Zigo, ktorý je súčasťou tímu trénera Vladimíra Országha. Jeho veľkou oporou sú v najťažších časoch v živote hlavne priatelia a spoluhráči. Tí sa zhodne k tragédii odmietli vyjadriť, no známeho bojovníka na ľade neustále podporujú. Robia všetko, aby prišiel na iné myšlienky a zvládol situáciu, v ktorej sa nechce ocitnúť nikto.
Miriam Zigová si siahla na život 4. apríla v prenajatom byte, na ktorom otvorili dvere privolaní hasiči. „Záchranári mohli už len konštatovať pri 46-ročnej žene smrť,“ informoval hovorca záchranárov Boris Chmel. Oslovili sme aj banskobystrickú políciu, no jej hovorkyňa Petra Kováčiková sa k prípadu nevyjadrila.
Skúsený psychológ: Šport mu pomáha
Ako môže takáto tragédia poznačiť mladého človeka, sme sa opýtali skúseného športového psychológa Tomáša Gurského, ktorý priznal, že sa mu tieto riadky písali veľmi ťažko. Je to priveľmi osobná vec každého.
"Rodičia v našich pomeroch tradične stoja za kariérou športovcov. Náhly odchod jedného rodiča preto môže znamenať veľkú psychickú ujmu v živote hráča, prípadne spôsobiť depresívny stav. Preto v profesionálnom tíme, navyše ak ide o finále play-off, by mali pristupovať k hráčovi s maximálnou ohľaduplnosťou. Reaktívny stav môže trvať aj dlhšie obdobie, ale niekedy pravidelná športová aktivita a kontakt s kamarátmi môžu pomôcť dostať sa z tohto stavu rýchlejšie a psychicky sa skôr zotaviť," povedal T. Gurský.