Isté je len to, že nové mzdové minimum nebude nižšie ako 449,40 eura. Čo navrhujú odbory a čo chcú zamestnávatelia? Ako sme na tom v porovnaní s inými krajinami?
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) navrhuje, aby v budúcom roku minimálna mzda bola 492 eur. Oproti dnešku by vzrástla o 57 eur! „Aj pri takejto výške budeme naďalej patriť medzi krajiny, ktoré sú na chvoste v rámci EÚ,“ povedal prezident KOZ Jozef Kollár. Zákon predpokladá, že výška minimálnej mzdy je predmetom dohody sociálnych partnerov. Lenže tento mechanizmus nefunguje, vždy rozhodne vláda. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení reaguje návrhom, aby sa minimum zvyšovalo len na základe ukazovateľov.
Nie sme Slovinci
Slovinsko a Slovensko - kým v produktivite práce sa nelíšia, minimálna mzda v balkánskej krajine je takmer dvakrát vyššia. Každá krajina si mzdové minimum určuje vzhľadom na svoju hospodársku situáciu. „Minimálna mzda by sa vždy mala stanoviť s ohľadom na celkový ekonomický vývoj,“ tvrdí analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Čo je minimálna mzda
- či máte pracovnú zmluvu, alebo robíte na dohodu, máte nárok na zabezpečenie minimálnej úrovne príjmu za vykonanú prácu
- zamestnávateľ vám musí poskytnúť plat aspoň vo výške minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň náročnosti práce
- Zákonník práce rozlišuje 6 stupňov náročnosti práce
Aj tak rozhoduje vláda
1. Ak sa zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov nedohodnú do 15. júla, svoje návrhy predložia ministerstvu práce.
2. Ministerstvo vypracuje vlastný návrh a do 31. júla ho predloží na rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady.
3. Sociálni partneri majú mesiac na to, aby návrh prerokovali a dosiahli dohodu.
4. Ak k dohode nepríde, ministerstvo vypracuje návrh nariadenia vlády a do 30. septembra ho predloží tripartite a potom vláde.
5. Vláda môže rozhodnúť tak, ako uzná za vhodné. Musí rešpektovať iba najnižšiu mieru zvýšenia vyplývajúcu zo zákona. Aktuálna suma (teraz 435 €) sa vynásobí medziročným rastom priemernej mzdy za predchádzajúci rok (103,3 %).
Tempo rastu sa zrýchľuje
V Európe sú veľké rozdiely