Tá zatiaľ nemá meno, logo ani oficiálneho lídra, ale pod svoju strechu prichýlila sedem nezávislých poslancov. Beblavý pritom nemá príliš šťastie na strany - po SDKÚ sa na chvíľu ocitol aj v Sieti, ktorú neslávne pochoval jej šéf Radoslav Procházka (45).
Nová strana chce reálne kontúry nabrať do roka. Zatiaľ anonymný projekt Beblavého a Mihála zahaľuje rúško tajomstva a politici s ním vyrukovali v rámci výzvy Vráťme Slovensko ľuďom, ktorá vychádza z odkazu Nežnej revolúcie. Beblavý hovorí, že sa rozhodli pred tromi týždňami. „Cítili sme potrebu urobiť politiku pre ľudí, ktorí nemali koho voliť v stredopravom spektre,“ odôvodňuje.
Rozhodnutie oznámiť novú stranu prišlo tesne po tom, ako prezident Andrej Kiska povedal, že sa nepustí do straníckej politiky. Poslanec tvrdí, že to na nich nemalo žiadny vplyv. Špekulovalo sa tiež, že sa pripoja k vznikajúcemu hnutiu Progresívne Slovensko, čo však stroskotalo. „Na Slovensku je zrejme nejakým zvykom, že keď voliči odmietnu jednu stranu, tak si politik založí novú,“ komentuje so smiechom Beblavého iniciatívu analytik Eduard Chmelár. Podľa neho má strana v parlamente budúcnosť len v tom prípade, ak sa liberáli medzi sebou dohodnú. „Je jedno, či ide o Beblavého, alebo Progresívne Slovensko. Ak sa rozhádajú, ako je to medzi liberálmi zvykom, tak neprekročia pri voľbách päť percent,“ skonštatoval Chmelár.
Bývalí šéfovia: Nadšenie aj sklamanie
Richard Sulík (49), predseda SaS
- Náš bývalý člen Jozef Mihál a bývalý predstaviteľ strany #Sieť Miroslav Beblavý pôsobia v politike príliš dlho, aby pasívne čakali na ponuku Progresívneho Slovenska alebo iného subjektu. Strana Sloboda a Solidarita bude po najbližších voľbách rada spolupracovať s každou demokratickou politickou stranou, ktorej program bude zlučiteľný s naším.
Igor Matovič (43), predseda OĽaNO
- Dúfal som, že sa dohodnú s Progresívnym Slovenskom, a aj som ich na to nabádal. Mrzí ma, že neboli schopní nájsť takúto dohodu s druhými ľuďmi, ktorí v podstate hovoria, že chcú robiť to isté a založiť podobnú stranu. Skrátka ma to mrzí.
Miroslav Beblavý: Sme v kontakte s Kiskovými ľuďmi
Miroslav Beblavý
V minulosti ste pôsobili v SDKÚ, ale aj v Sieti. Budú vám ešte ľudia ako politickému nomádovi dôverovať?
- Môj odchod zo Siete verejnosť chápala ako dôkaz pevných hodnotových postojov. Ja aj moji kolegovia sme radšej odišli zo Siete, akoby sme mali porušiť slovo, ktoré sme dali občanom, že nebudeme spolupracovať so Smerom.
Kto vašu iniciatívu najviac kritizuje?
- Kotlebovci a, samozrejme, aj Smer. To sú moji hlavní súperi. Kľúčom pre Slovensko je zostaviť takú vládu, kde nebudú extrémisti a Smer.
Nebojíte sa, že vaša nová strana dopadne ako SDKÚ či Sieť, ktorá de facto už neexistuje?
- SDKÚ zmenila krajinu k lepšiemu, no potom zišla z cesty a sama sa zničila. Ak strana, ktorú zakladáme, zanechá v slovenskej histórii rovnakú brázdu ako SDKÚ, tak to nebudem považovať za neúspech. Naopak, za neúspech považujem, keď strana krajinu nijako nezmení. Ak ju dokážete zmeniť k lepšiemu, tak je jedno, či ste mali na to stranu, ako dlho ste v nej boli a či máte za sebou nejaké pomníky.
Prezident Kiska prednedávnom oznámil, že sa nechystá pustiť do straníckej politiky. Súvisí to nejako s vašou novovznikajúcou stranou?
- Nie. Toto rozhodnutie sme urobili asi pred tromi týždňami, predtým, ako sme vedeli o tomto prezidentovom rozhodnutí. Súvisí to však s tým, že ak by išiel do straníckej politiky, tak hodnotovo sme sa k nemu cítili blízko a určite by sme mali s ním záujem o spoluprácu.
Komunikovali ste s prezidentom aj po ohlásení vzniku strany?
- S prezidentom sme nekomunikovali, no som v kontakte s jeho tímom, keďže tam poznám ľudí dlhé roky. Občas si s niekým z tohto tímu píšem na facebooku, alebo idem na kávu, no nejde o systematickú komunikáciu. Volil som prezidenta a som rád, kde je, no nechceme byť nejakou hradnou stranou ani ho volať do politiky.