Hlavný cestný ťah medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom je pre vrstvu snehu a šmýkajúce sa nákladné motorové vozidlá ťažko prejazdný. TASR o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.
Na cestách druhej triedy v okrese Liptovský Mikuláš sa tvorí poľadovica. "Všetky cesty vrátane horských priechodov sú v súčasnosti zjazdné. Motoristom však neodporúčame jazdiť na letných pneumatikách. Všetku dostupnú techniku máme nepretržite v teréne a vzniknuté problémy operatívne riešime," potvrdil riaditeľ liptovského závodu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) Martin Kögel.
Dopravnú situáciu najmä na hornej Orave stále komplikuje sneženie a silný vietor. "Na cestách sa tvoria snehové jazyky a v horských oblastiach, napríklad v okolí Malatinej, Zuberca alebo Oravskej Lesnej sú popri cestách už metrové mantinely snehu. Deň aj noc sme v teréne a odhŕňame," skonštatoval Jozef Oršuliak, riaditeľ závodu Orava SC ŽSK s tým, že mimoriadne pozorní a ohľaduplní by mali byť vodiči na horských priechodoch.
Mimoriadna situácia pod Tatrami
Na cestách v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča je od ranných hodín vyhlásený prvý situačný stupeň. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla.
"Mimoriadnu situáciu sme vyhlásili na základe aktuálnych poveternostných podmienok a možnosti strediska údržby ciest zabezpečovať zjazdnosť ciest v správe oblasti Poprad," vysvetlil Barilla.
Cesty v podtatranskom regióne sú mokré, v niektorých oblastiach vlhké, na komunikáciách v oblasti Vysokých Tatier sa miestami nachádza kašovitý sneh. Pod Tatrami fúka na viacerých úsekoch aj silný vietor.
"Vyzývam všetkých účastníkov cestnej premávky, aby svoju jazdu v sťažených podmienkach prispôsobili stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam," uviedol Barilla. K maximálnej opatrnosti vyzval aj motoristov, ktorí už stihli "prezuť" svoje vozidlá a majú na nich letné pneumatiky.
Lavínové nebezpečenstvo
Vo Vysokých Tatrách je vo štvrtok veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Západných a Nízkych Tatrách, ako aj v Malej Fatre, je zvýšená hrozba lavínových zosuvov, tretí stupeň a vo Veľkej Fatre mierna, teda druhý stupeň. TASR o tom informoval Marek Biskupič, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
"Za posledných 24 hodín napadlo v najvyšších polohách do 45 centimetrov nového prachového snehu. Za poslednú periódu miestami až 90 centimetrov snehu, ktorý je nedostatočne previazaný so starým podkladom. Na väčšine strmých svahov je už pri malom dodatočnom zaťažení uvoľnenie lavín pravdepodobné," upozornil.
Lavínoví špecialisti dnes očakávajú výskyt stredne veľkých spontánnych prachových lavín, ktoré môžu zasiahnuť aj dná dolín. V pohoriach sú krajne nepriaznivé podmienky a Horská záchranná služba pohyb vo vysokohorskom teréne neodporúča, doplnil Biskupič.
Ráno bolo na horách zamračené, hmlisto a snežilo. Na hrebeňoch prevládal prudký vietor severných smerov do 15, v nárazoch do 25 metrov za sekundu. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 13 do mínus dvoch stupňov Celzia.