Ide o takmer dvojnásobok doteraz rekordnej sumy, ktorú pred ôsmimi rokmi nazhromaždila teraz už bývalá hlava Spojených štátov Barack Obama. Z dokumentov, ktoré tento týždeň zverejnil Trumpov inauguračný výbor vyplýva, že veľké sumy darovali ľudia blízki Trumpovmu štábu a tradične vplyvnej telekomunikačnej alebo tabakovej spoločnosti, ale tiež Trumpovi niekdajší nepriatelia či Venezuela.
Najštedrejším darcom bol kasínový magnát a filantrop Sheldon Adelson, ktorý na inaugurácii venoval päť miliónov dolárov (4,6 milióna eur), čo je historicky vôbec najvyšší jednorazový príspevok. Denník The New York Times poznamenal, že Adelson takto obrovskú sumu venoval, hoci Trump nebol počas republikánskych primárok jeho favoritom. Od Trumpovej administratívy teraz magnát napríklad chce, aby zakázala internetové pokrové herne, ktoré konkurujú jeho kasínam.
The New York Times si takisto všimol, že zatiaľ čo volebnú kampaň miliardár Trump postavil na drobných príspevkoch miliónov priaznivcov a tiež na financovaní z vlastných zdrojov, inauguračné oslavy sponzorovali milionári a vplyvné korporácie.
Príspevok v podobe aspoň jedného milióna dolárov (930-tisíc eur) poskytlo 48 ľudí a spoločností. Vedľa vyššie spomínaného Adelsona to boli napríklad investor Robert Mercer, ktorý má úzke väzby s Trumpovým strategickým poradcom Stephenom Banonom, korporácie uhoľného miliardára Josepha Crafta alebo materská spoločnosť druhej najväčšej americkej tabakovej spoločnosti R. J. Reynolds Tobacco.
Medzi sponzormi nechýbali ani známe spoločnosti Microsoft, Intel, Google, Pepsi alebo Verizon, ktoré venovali sumy v radoch státisícov dolárov. Zaujímavosťou je, že ich príspevky prekonala Venezuela, ktorá darovala 500.000 dolárov (460-tisíc eur), hoci sa stretáva s problémami v zásobovaní vlastného obyvateľstva potravinami. Venezuela peniaze poskytla cez americkú firmu Citgo Petroleum, ktorá patrí venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti PDVSA.