Na dlažbe skončili všetci zamestnanci, pričom počas rozletu tam robilo až 1 200 robotníkov. Hotový objekt však stále stojí a v blízkom čase by mal ožiť. Tabakové výrobky by tam už vyrábať síce nemali, no starosta obce plánuje turistickú atrakciu - prehliadku fabriky spojenú s ušúľaním si vlastnej cigary.
O obnovu fabriky sa snaží starosta Smolníka Radoslav Dlugoš. „Keď sme sa dozvedeli, že Tabačka je v súkromných rukách, oslovili sme nového majiteľa. Trvalo to dlhšie a všetko smerovalo k spolupráci, ale došlo k zmene majiteľa a začíname od začiatku.“
Namiesto cigár textil?
Dlugoš potvrdil, že ide o slovenskú firmu, no majitelia sú z Prahy. „Budeme ústretoví - pracovnou silou, údržbou, úľavami. Vieme získať aj finančnú podporu, pokiaľ by sme sa dohodli na forme prenájmu. Dá sa to však aj cez banky, lebo zámer je jasný. K dispozícii prakticky ihneď sú veľké haly a sklady aj na poschodiach, pričom celý objekt je akoby dedinou v dedine. Má vlastnú vodu, generátor, kotolňu, čističku...“ vysvetlil starosta s tým, že najvhodnejšia by bola textilná a obuvnícka výroba.
Dodáva, že ako čerešničku na torte by radi využili aspoň časť tejto miestnej atrakcie ako turistickú prehliadku s možnosťou ušúľať si vlastnú cigaru podľa starých receptúr. „Je to taký zlatý klinec programu. Pomohlo by to pozdvihnutiu úrovne obce, zamestnanosti a prospelo rozvoju cestovného ruchu. Tabačka si to proste zaslúži!“ dodal Dlugoš.
Cigara podľa starých receptúr
Za hrsť kvalitného tabaku najmä z Kuby a z celého sveta ručne vkladali na tabakový list. Uprostred vsadili dutú slamku a ušúľali cigaru. Keď vznikla cigara správnej dĺžky, hrúbky a váhy, ušúľali ďalšiu. Predvádzali to aj na výstavách a rôznych remeselných trhoch.