Takto by to chcel asi každý. Za liekom na dlhovekosť však nemusíte chodiť ďaleko. Odborníci tvrdia, že všetko, čo potrebujete, sa nachádza častokrát vo vašej vlastnej chladničke. Ktoré potraviny odďaľujú starnutie a pomôžu vám žiť dlhšie?
Cesnak a cibuľa
Oba sú bohaté na síru - minerálny prvok, ktorý je v tele nevyhnutný na fungovanie tkanív a orgánov. Práve preto sa nazýva minerálom krásy. Pomáha pri tvorbe heparínu, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, chráni pred radiáciou a je základom na stavbu kostí, chrupaviek a šliach.
Ako často ich jesť?
- niekoľkokrát do týždňa, nezabudnite ich v surovom stave pridávať najmä do šalátov
Listová zelenina
Kel, hlávkový šalát, kapusta či brokolica pomáhajú pri produkcii proteínov nazývaných sirtuíny. Tie nielenže spomaľujú starnutie, zároveň aj povzbudia váš metabolizmus. Výsledkom je, že napokon aj schudnete. Listová zelenina je zároveň plná vitamínov. Napríklad špenát obsahuje vysoké množstvo horčíka aj železa. Oba prispievajú k zvýšeniu energie organizmu.
Ako často ju jesť?
- najlepšie denne v podobe príloh k hlavnému jedlu
Škorica
Dokonalý prírodný prostriedok s hypoglykemickým účinkom, to znamená, že reguluje hladinu cukru v krvi.
Ako často ju jesť?
- nepreháňajte to, odborníci odporúčajú pol až jednu čajovú lyžičku denne
Cícer a šošovica
Šošovica aj cícer zabraňujú málokrvnosti. Oba totiž obsahujú množstvo železa, v prípade cícera jedna porcia pokryje jeho dennú potrebu. Okrem toho je vhodný aj pre celiatikov, lebo neobsahuje takmer žiadny lepok. Prospešný je aj v menopauze, pretože obsahuje veľa vápnika a je prevenciou pred osteoporózou.
Ako často ich jesť?
- podľa štúdií stálym jedením troch a viac percent rastlinnej potravy, ako sú cícer a šošovica, sa zníži riziko úmrtia o desať percent
Melón
Bohatý na rastlinný antioxidant lykopén. Vďaka tomu je melón jednou z najlepších potravín na zníženie rizika rakoviny pŕs alebo prostaty. Prerušuje totiž signály, ktoré spôsobujú mutáciu buniek a rast nádorov.
Ako často ho jesť?
- v letných mesiacoch si ho doprajte aj denne
Červená repa
Obsahuje dusičnan, ktorý sa najskôr v tele premení na dusitan a potom na oxid dusnatý. Vďaka tomu pomáha znižovať krvný tlak, zvyšuje prietok krvi do mozgu a zlepšuje výkon.
Ako často ju jesť?
- ak máte problémy s krvným tlakom, mali by ste napr. pohár nápoja z repy vypiť denne
Ryby
Bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré chránia srdce a mozog a bojujú proti rakovine, artróze a ochoreniam obličiek. Okrem toho majú významnú úlohu pre tehotné a vývoj mozgu malého bábätka. Vďaka protizápalovým účinkom pomáhajú pri ochoreniach srdca a Alzheimerovej chorobe.
Ako často ich jesť?
- aspoň dvakrát týždenne, budúce mamičky aj viac
Červené bobuľové ovocie
Obsahuje antioxidanty nazývané antokyány, ktoré spomaľujú proces starnutia a bojujú s Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou. Nie sú to však ich jediné funkcie: v súčasnosti sa hovorí o ich schopnosti znížiť rozširovanie rakovinových buniek.
Ako často ho jesť?
- ovocie vo všeobecnosti treba prijímať denne
Kurkuma
Dokáže zabrániť zmenám v bunkách DNA, ktoré vedú k rakovine, astme, ku kožným ochoreniam, dokonca k depresii.
Ako často ju jesť?
- aspoň raz týždenne
Mäta a zelený čaj
Veľmi obľúbené najmä v súčasnosti, a to aj medzi celebritami. Obsahuje obrovské množstvo katechínov, ktoré bojujú proti rakovine.
Ako často ich piť?
- denne, mätu uprednostnite čerstvú