Aký vplyv na trh práce by to malo? Mohlo by to viesť k zrýchleniu rastu miezd? Z pracovných inzerátov by sa malo vytratiť slovné spojenie „plat dohodou”. Opoziční poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál navrhujú, aby ponuky obsahovali aj údaje o mzdových podmienkach, ktoré „po výbere zamestnanca nesmú byť dohodnuté v jeho neprospech”. „Budúci zamestnanec by tak nebol dotlačený k nižšej mzde, ako mu zamestnávateľ bol pôvodne ochotný poskytnúť,” tvrdia predkladatelia. Mnohé firmy už platy zverejňujú. Tie ostatné chcú mať možnosť prispôsobiť ohodnotenie kvalifikácii zamestnanca.
„Pri miestach vyžadujúcich strednú a vyššiu kvalifikáciu je veľmi zložité vopred zistiť, čo môžeme od prijatého uchádzača očakávať,” reaguje hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Miriam Špániková. Ako by niektoré firmy reagovali na novú povinnosť? „Vo veľkej miere by došlo k tomu, že budú uverejňovať mzdy, ktoré budú umelo podhodnotené, aby sa im nestalo, že prídu o možnosť plat upravovať individuálne,” očakáva Luboš Sirota z personálnej spoločnosti McROY Group. Minister práce Ján Richter (Smer) návrhu vyslovil podporu. „Zamestnávateľovi, ktorý to myslí poctivo, by to nemalo ublížiť,” povedal.
Rýchlejší rast miezd? Nepravdepodobné
Luboš Sirota, McROY Group
- Na rast miezd má vplyv predovšetkým situácia na trhu práce ovplyvnená stavom ekonomiky a dostupnosťou pracovnej sily. To, že niekto prinúti firmy formálne uvádzať výšku mzdy, ktorú nie je možné podliezť, platmi zásadne nepohne. Očakávame totiž, že budú mzdy uvádzať na dolnej hranici intervalu. Ak chcú bojovať o zamestnanca zverejňovaním konkrétnej výšky platu, nič im nebráni, aby to robili už dnes.
Nemalo by to výpovednú hodnotu
Miroslav Dravecký, Platy.sk
- Môžeme vidieť, že zamestnávatelia uvádzajú pomerne široké intervaly platov, lebo nevedia, akí uchádzači prídu, teda aký plat si zamestnanec zaslúži. Ďalším problémom by bolo, či zverejňovať základnú mzdu alebo celkovú mzdu vrátane mesačných či ročných bonusov. Variabilné zložky mzdy zamestnávateľ nikdy nevie garantovať, zvlášť vtedy, keď sa odvíjajú od toho, ako kvalitne zamestnanec pracuje.
Niekedy nevieme, čo od človeka čakať
Miriam Špániková, AZZZ SR
- Stanoviť presnú mzdovú ponuku možno azda iba pri pracovných pozíciách, ktoré sú štandardné pre väčšiu skupinu zamestnancov. Pri miestach vyžadujúcich strednú a vyššiu kvalifikáciu je veľmi zložité vopred zistiť, čo môžeme od prijatého uchádzača očakávať. Sme preto za ponechanie súčasného stavu, keď firmy mzdové rozpätie uvádzajú dobrovoľne.
Mzdy budú rásť aj tak
Ľubomír Koršňák, UniCredit Bank
- Ani toto opatrenie v mnohých prípadoch neodstráni asymetrickú informáciu pri vyjednávaní o mzdách a výsledkom bude často len znepružnenie výberových konaní na voľné pracovné pozície, najmä ak umožňujú väčšiu variabilitu pracovnej náplne a mzdy. Hlavným zdrojom rastu miezd je kondícia ekonomiky a nové opatrenie nič na tomto nezmení. Bez ohľadu, či bude, alebo nebude prijaté, mzdy na Slovensku v najbližšom období porastú rýchlejšie ako ceny.
V Rakúsku to je pravidlom
Andrea Palková (39), opatrovateľka v Rakúsku
- Keď som si pred rokom hľadala prácu v Rakúsku, orientovala som sa aj vďaka výške platu. Rakúšania ju v inzerátoch uvádzajú a je to oveľa jednoduchšie, lebo človek nestráca čas s ponukami, ktoré mu finančne nevyhovujú. Môj plat napokon
zodpovedá tomu, čo som vedela.
Tomáš Velický (30), upratovacia firma v Rakúsku
- V Rakúsku pracujem už sedem rokov. Pred dvoma mesiacmi som zmenil zamestnávateľa. Keď som si hľadal nový džob, tak platové podmienky boli zverejnené. O príjme som veľa nevyjednával, s nástupným platom som bol nadmieru spokojný. Dokonca v prvej výplate som mal aj prémie.
Takto by to malo vyzerať v praxi
1. Inzerát ponuky práce aj s uvedeným platom
- v každej ponuke bude uvedená hrubá mzda, pod ktorú zamestnávateľ
nebude môcť ísť
- ubudlo by prípadov, keď ľudia nevedia, koľko eur si pýtať, a tak sami podliezajú svoje možnosti
- firmám by sa zúžil manévrovací priestor, museli by presnejšie ohodnotiť
prácu na tej-ktorej pozícii
2. Väčšia ochrana zamestnanca
- zverejnená výška mzdy alebo odmeny by mala rozhodujúci vplyv pri podpise pracovnej zmluvy
- novému zamestnancovi by garantovala, že nebude zarábať menej
3. Znesiteľný bič na zamestnávateľov
- kto by porušil povinnosť zverejňovať výšku mzdy alebo odmeny, dopustil by sa priestupku
- za prvý priestupok by mu inšpektorát práce uložil pokarhanie
- v prípade opakovaného priestupku by nasledovala pokuta do 360 eur