Ľuďom v Českej republike sú z tunajších národnostných skupín naďalej najsympatickejšie Slováci a Poliaci. Najväčší odpor vyvolávajú Rómovia a Arabi. S výnimkou Arabov sa miera sympatií či nesympatií k jednotlivým národnostným skupinám v čase príliš nemení.
Slováci sú sympatickí štyrom pätinám českej verejnosti, opačne zmýšľajú iba tri percentá ľudí. Potom nasledujú Poliaci, ktorým prejavuje sympatie 48 percent ľudí, naopak to vidí 15 percent. U ďalších šiestich národností prevažujú sympatie nad nesympatiami. Sú to Gréci, ktorých pozitívne vníma 37 percent, Nemci s 34 percentami, Vietnamci s 32 percentami, Židia s 28 percentami, Maďari s 29 percentami a Bulhari s 26 percentami.
U štvorice národností prevažujú antipatie nad sympatiami, avšak najväčší podiel tvorí neutrálne hodnotenia "ani sympatickí, ani nesympatickí". Patria sem Rusi, Srbi, Ukrajinci a Číňania.
Nárast nesympatií k Arabom bol zaznamenaný medzi rokmi 2014 a 2016, tento rok sa zastavil. Veľmi nesympatickí boli tento rok pre 41 percent českej verejnosti. "Oproti roku 2014 došlo k nárastu krajných nesympatií vo vzťahu k Arabom o 18 percentuálnych bodov, pričom viac ako desaťbodový vzostup sa odohral medzi rokmi 2015 a 2016," podotkli autori prieskumu.
Podľa CVVM sú z výsledkov zrejmé tri nezávislé faktory. Odpor spojený s migráciou, pracovným zapojením, povolením na pobyt a kriminalitou budia Rómovia, Ukrajinci, Arabi, Albánci, Rumuni, Rusi a Bulhari. Sympatie vyvolané začlenením do väčšinovej spoločnosti spojenej s odporom kvôli inakosti vyvolávajú Židia, Gréci, Srbi, Vietnamci a Číňania. K sympatiám voči Slovákom, Poliakom, Nemcom a Maďarom prispieva faktor stredoeurópskeho priestoru, tradície susedstva či spoločného štátu. CVVM sa pre porovnanie pýta tiež na sympatie a odpor voči Čechom. Pozitívne ich vidí 82 percent ľudí, nesympatickí sú trom percentám. Zvyšných 15 percent predstavujú odpovede "ani sympatickí, ani nesympatickí". Prieskum sa odohral medzi 6. a 19. marcom na vzorke 1045 ľudí vo veku od 15 rokov.