V najväčšej biede žijú najmä nezamestnaní, no každé euro obracajú aj mnohé rodiny s 3 a viac deťmi. V ktorom kúte Slvenska chudobných živorí najviac?
Hoci minimálna mzda Slovákov postupne rastie, v minulom roku u nás žilo približne 670 000 ľudí na pokraji chudoby. Tento počet je ešte vyšší ako populácia celého Banskobystrického kraja. Podľa zistení štatistov v porovnaní s rokom 2015 došlo k miernemu rastu počtu chudobných o 0,4 %. Hranica príjmovej chudoby dosiahla hodnotu 4 171 eur na rok, čo je o 13 eur viac ako v roku 2015. Domácnosť jednotlivca s mesačným príjmom nižším, ako je 348 eur, sa už teda nachádza v rizikovej situácii.
V ohrození sú najmä deti
Neistota ich trápi každý deň. Najvyššie riziko chudoby štatisti zaznamenali u nezamestnaných, ktorých je až 48 %. Biedu trú aj slovenské domácnosti s 3 a viac deťmi, ktorých je 34,8 %. Nezaostávajú ani osamelí rodičia, ktorí živia aspoň jedno dieťa. Takýchto neúplných rodín na Slovensku živorí až 33,6 %. Najsmutnejšie na tom je, že najohrozenejšou vekovou skupinou podľa prieskumu sú práve deti vo veku do 18 rokov. „Profil chudoby je výsledkom viacerých faktorov. Na Slovensku je výsledkom predovšetkým účasti na trhu práce, teda ekonomickej aktivity, štruktúry a veľkosti domácnosti, veku a regiónu,” hovorí Ľudmila Ivančíková zo sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu.
A aká je situácia v jednotlivých krajoch? „V Prešovskom a Banskobystrickom kraji je veľmi vysoká miera rizika príjmovej chudoby. Prešovský kraj dlhodobo patrí k tým, ktoré sú najviac ohrozené chudobou,“ uviedla štatistička Ivančíková. Naopak, najmenej ľudí živorí v okolí hlavného mesta.
V sociálnej ochrane prešľapujeme
Zuzana Kusá, Sociologický ústav SAV
Nižšie pracovné príjmy či výpadok pracovných príjmov býva vo vyspelých krajinách kompenzovaný sociálnymi dávkami. Žiaľ, Slovensko v tomto zanovito stojí na mieste a poskytované sociálne dávky sú nedostatočné na to, aby pomáhali domácnosti chrániť pred chudobou. Jasným svedectvom nedostatočnej sociálnej ochrany je ďalší medziročný nárast chudoby v jednorodičovských domácnostiach, domácnostiach s troma a viac deťmi a rast chudoby nezamestnaných.