Odpoveďou odborníkov je larva vijačky voštinovej. Tento červ, ktorého ľudia chovajú najmä ako návnadu pri rybolove, má totiž výnimočnú schopnosť. Dokáže skonzumovať polyetylén, jeden z najťažšie rozložiteľných materiálov.
K prevratnému objavu dospela talianska biologička Frederica Bertocchini, ktorá parazitujúce červy vybrala zo včelieho úľa a následne odložila do plastovej tašky. „Keď som sa vrátila do miestnosti, kde som červy nechala, našla som len tašku plnú dier,“ vyjadrila sa vedkyňa, ktorá okamžite podnikla podrobný výskum.
Výsledky prekvapili nejedného znalca. Vrecká, ktorých rozklad trvá v prírode viac ako 4 storočia, dokáže larva pomocou telesných kyselín rozložiť do niekoľkých hodín bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na jej organizmus. Nasledujúcim krokom biológov je však zistiť, či larva dokáže polyetylén prijímať aj ako potravu s energickou hodnotou, alebo je pre ňu len nevyhnutnou formou úniku. Nález by tak mohol pomôcť s redukciou igelitových tašiek, ktorých ľudstvo spotrebuje ročne viac ako jeden bilión kusov!
Galleria Mellonella
10 x zvačšená larva (skutočná velkosť 1,5 cm)
- Druh nočného motýľa, škodca včelárskych prevádzok
- Samička kladie vajíčka do stien úľa, kde sa do 5 dní vylianu larvy
- Dospelý jedinec neprijíma potravu, jeho poslaním je rozmnoženie
- Rozkladá voskovú hmotu, ktorá má vysokú odolnosť
Materiál igelitových tašiek
- termoplast, ktorý vzniká polymerizáciou eténu
- ročná svetová produkcia je okolo 60 ton
- používa sa na výrobu fólií, fliaš, protéz, implantátov...
- rozklad v prírode trvá takmer 400 rokov