Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený aj na rieke Kysuca. Po piatkovom zasadnutí Krajskej povodňovej komisie v Žiline to pre TASR povedal jej predseda Michal Lavrík.
"Slovenský vodohospodársky podnik má všetky stroje v teréne, takisto obce so spolupracujúcimi zmluvnými firmami odstraňujú následky povodní. V teréne sú aj tri posádky Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline. Problémy, ktoré sa vyskytli, sú rozvodnenia vodných tokov, kanalizačné poklopy a nádrže presakujú, sú zatopené záhrady. Ale nie je to niečo, čo by sme zatiaľ nevedeli zvládnuť," doplnil Lavrík.
Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík upozornil, že v Žilinskom kraji sú zaliate viaceré komunikácie. "Na ceste II/507 medzi obcami Kotešová a Hliník nad Váhom je na viacerých miestach zaplavená vozovka, úsek je prejazdný v jednom jazdnom pruhu. Na ceste II/520 v Krušetnici, smer Zákamenné, je zosuv pôdy na vozovku a premávku tam riadia policajti. Na hlavnom ťahu cesty I/18 za obcou Šútovo, v smere na obec Kraľovany, došlo k zosuvu pôdy a kamenia na vozovku, cesta bola vyčistená a sprejazdnená v oboch pruhoch. Obdobná situácia bola na ceste I/59 za obcou Nižná v smere na Tvrdošín, ale cesta je už tiež v oboch smeroch prejazdná," dodal krajský policajný hovorca.
Hasiči zasahujú aj neďaleko Liptovského Mikuláša
Liptovskomikulášski hasiči zasahujú v súvislosti so zvýšenou hladinou miestneho toku v obci Demänovská Dolina neďaleko Liptovského Mikuláša. Informáciu pre TASR potvrdilo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OS KR HaZZ) v Žiline.
"Pre vytrvalý dážď hrozí vybreženie Demänovky z koryta. Hasiči sú na mieste a situáciu monitorujú, tiež ukladajú vrecia s pieskom, robia bariéry a k dispozícii majú v prípade potreby aj bager," upozornilo OS KR HaZZ. Ako doplnila starostka Ľubomíra Klepáčová, v obci vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Do záchranných prác sa okrem profesionálnych a dobrovoľných hasičov zapojili aj zamestnanci obecného úradu.
So zvýšeným tokom bojuje aj samospráva Liptovského Jána. Od dnešného rána stúpla hladina miestneho potoka približne o 1,5 metra. "Urobili sme umelú hrádzu, tak aby voda stekala do polí a odtiaľ priamo do Váhu. Snažíme sa hladinu toku znižovať. Škody zatiaľ nie sú veľké, ale situácia je nepriaznivá, hrozí zatopenie niekoľkých domov. Chcel by som poďakovať obyvateľom, ktorí hneď reagovali na prvé vyhlásenie v rozhlase a prišli pomôcť," doplnil pre TASR starosta Juraj Filo.