Poprava Róberta Remiáša († 25), korunného svedka v prípade únosu Michala Kováča ml. a spojky Oskara Fegyveresa, aj po vyše dvoch desaťročiach stále trýzni nielen jeho matku Annu, ale aj celé Slovensko.
Presne 29. apríla 1996 neskoro večer na križovatke v Karlovej Vsi pod jeho autom vybuchla nálož a mladý expolicajt zaživa zhorel pri následnom požiari. Viac svetla do prípadu môže vniesť svedok, o ktorom sa až donedávna vôbec netušilo!
Remiášovej matke Anne sa opäť otvorila rana na boľavom srdci o čosi hlbšie. „S hrôzou si uvedomujem, že Róbert bude o chvíľu tak dlho mŕtvy, ako dlho žil a pritom sa nič nepohlo ďalej,“ povedala užialene na piatkovej spomienkovej akcii za jej syna.
V minulosti v prípade Remiášovej vraždy obvinili 3 mužov - vykonávateľmi mali byť Imrich Oláh a Jozef Roháč a organizátorom vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Všetkých v roku 2006 zbavili viny. Oláha zavraždili ešte v roku 1997 a jeho telo našli v roku 2005, Roháč dostal v Maďarsku doživotie za iné trestné činy. Hoci vinníci neľútostnej popravy dodnes nie sú známi, viacerí vyšetrovatelia, ale aj boss bossov Mikuláš Černák tvrdia, že za smrťou Remiáša stojí SIS, ktorá si na túto špinavú robotu najala podsvetie. Teraz však svitla nová nádej v podobe ďalšieho svedectva!
Nový očitý svedok
Po 21 rokch pre TV Markíza prehovoril Remiášov kamarát z vojenčiny, ktorý v tom čase robil taxikára. „Róbert chodil za nami na Molecovu ulicu, nechával si pri nás taxikároch auto, aby bolo pod kontrolou. Pár dní pred vraždou som ho viezol domov. Vravel, že ho stále sledujú nejaké holohlavé gorily. Poprosil ma, nech chvíľu počkám, keby ho začali biť,“ povedal.
V osudný večer, keď viezol zákazníka, ocitol sa asi 20 metrov za Remiášovým autom. „Keď som zatočil, obklopila ho taká ohnivá guľa a v momente bolo auto v plameňoch,“ pokračuje. Všimol si aj ďalšie podozrivé auto. Po tom, ako začal horieť, zastavili na koľaji električky a odtiaľ sledovali, čo sa deje. „Celý čas sedeli vnútri nejakí holohlaví. Minimálne traja,“ uviedol. S autom zastavil a videl, ako sa okoloidúci márne snaží otvoriť vodičove dvere.
„Vedel som, že tam má splynovač, bol vzadu. Radšej som sa nepribližoval, tušil som, že to buchne. Po nejakom čase sa to aj stalo. Už bolo cítiť detonáciu a tlakovú vlnu,“ hovorí. Na podozrivé bordové auto v ten večer narazil ešte raz. Svedok doposiaľ nevypovedal, lebo sa bál o seba a svoju rodinu.
Obnovené vyšetrovanie
Podľa vyšetrovateľa Júliusa Šáraya mal byť v Remiášovom úmrtí namočený aj vtedajší boss bratislavského podsvetia Miroslav Sýkora, ktorý konal na pokyn tajnej služby. „Veľa Sýkorových podriadených je dnes vo výkone trestu na dlhoročné tresty. Dnes je tu priestor na to, aby sa zistili ďalšie informácie,“ priblížil pre aktuality.sk Šáray, ktorý prípad prevzal v roku 2002 a na pol roka dostal Lexu do väzby. Pred rokom sa vyšetrovanie opäť obnovilo, políciu k tomu mali viesť nové skutočnosti. „V predmetnej veci nie je vznesené obvinenie žiadnej osobe a priebežne prebiehajú vyšetrovacie úkony,“ uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek. Vtedajší premier Vladimír Mečiar (74) už v roku 2006 tvrdil, že s tým SIS nemala nič spoločné.
Vývoj prípadu
31. augusta 1995 - Neznámi páchatelia násilne a protiprávne zavliekli Michala Kováča ml. do cudziny. Róbert Remiáš sa stal spojkou kľúčového svedka Oskara Fegyveresa, ktorý sa ako člen SIS na únose nevedomky zúčastnil a rozhodol sa vypovedať.
29. apríla 1996 - V Bratislave na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta pri výbuchu auta BMW 320 Remiáš umiera.
4. marca 1998 - Vtedajší premiér Vladimír Mečiar (74) v zastúpení prezidenta vydáva amnestie v súvislosti s únosom Michala Kováča ml.
25. novembra 1999 - Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z vraždy proti Imrichovi Oláhovi a Jozefovi Roháčovi.
5. decembra 2002 - Exriaditeľa SIS Lexu zatkla polícia za objednávku vraždy Remiáša. Objednať si ju mal v marci 1996 u dnes už zosnulého mafiánskeho bossa Michala Sýkoru (toho zavraždili vo februári 1997).
21. septembra 2006 - Trestné stíhanie proti Lexovi špeciálna prokuratúra zastavila, pretože skutok návodu na vraždu Remiáša sa nestal. Pár dní predtým zastavili aj stíhanie Roháča a Oláha.
8. februára 2016 - Vyšetrovateľ vydal uznesenie, ktorým pokračuje v prerušenom trestnom stíhaní v prípade smrti Róberta Remiáša z apríla 1996.