Pozrite sa spolu s nami, ako relácia postupne migrovala.
1989 - Československý rozhlas
„Vzniklo to celé tak nejako pomimo,“ rozpráva hlavný tvorca tohto programu Oliver Andrásy. „V rozhlase som robil reláciu Variácie, veľa som chodil nahrávať na ulicu a zistil som, že niektorí ľudia nevedia nič. Úprimne, netušia ani to, na ktorej planéte žijú,“ smeje sa humorista, ktorý si vtedy povedal, že na vtipných odpovediach skúsi postaviť niečo nové. Tak sa nakoniec aj stalo a na jar 1989 sa vo vysielaní objavilo Aj múdry schybí. „Moderoval som to sám, pozýval som si dvoch hostí, ktorí tipovali, koľko bude správnych odpovedí. Už vtedy to malo tú štruktúru. No a v septembri mi povedali, že to nemôžeme ďalej vysielať, lebo to vrhá zlé svetlo na socialistické školstvo. Ja som si z toho nič nerobil, pre mňa to bolo len také rozptýlenie.“
1995 - 1996 - VTV
Necelých šesť rokov po revolúcii vznikla súkromná televízia VTV. „Môj kolega z rádia tam bol generálnym riaditeľom, stretli sme sa na jednej recepcii a navrhol mi, aby som pre nich urobil nejaký program,“ spomína O. Andrásy. „Človek je lenivý vymýšľať nové veci, tak hovorím, že som mal v rádiu šikovný formát a on, že jasné, nech to urobím.“ Tak sa aj stalo, Aj múdry schybí dostalo obraz i druhú moderátorku Elenu Vacvalovú, s ktorou O. Andrásy už nejaký čas robil vo federálnej televízii program Čo dokáže ulica. To bola ich priorita. „Aj múdry schybí sme robili len tak popri tom, ľavou zadnou v sadre. Najskôr naživo a bez divákov, no keďže to malo dosť veľký úspech, navrhli nám, aby sme z toho urobili verejnú nahrávku.“
1997 - 2010 - Markíza
Po dvoch rokoch však zase prišla zmena. „Bol som u kamaráta v penzióne, plával som si tam v termálnej vode a zrazu ku mne doplával vtedajší programový riaditeľ Markízy Ľubo Gregor. Takým svojím slovníkom, ktorý nie celkom znesie tlačiarenskú čerň, mi povedal: ,Ty oný, čo sa tam v tej VTV ondieš, poď k nám do Markízy!‘ Ja mu na to, že nemôžem, mám zmluvu a on, že nech kašlem na zmluvu... Dovtedy do mňa hučal, kým som fakt nešiel do Markízy.“ Relácii sa v našej najsledovanejšej televízii mimoriadne darilo. „Stala sa mi veselá historka, išiel som po nádvorí Markízy, stretol ma Pavol Rusko a hovorí: ,Blahoželám k 50-ke!‘ Ja, že reku ešte toľko nemám a on, že nie k veku, ale k sledovanosti, ktorá bola 50 %. Boli sme v rebríčkoch na prvom mieste 6 rokov.“ Sláva nakoniec trvala neuveriteľných trinásť rokov. „Potom došli s tým, že to má starších divákov. Tak sa to skončilo. Dokonca mi to veľmi dobre padlo a nasledujúce dva roky som si mohol oddýchnuť,“ dodáva humorista.
2012 - 2016 - Jednotka
Medzičasom sa relácia pod názvom Nikto nie je dokonalý chytila aj v českej televízii Prima a keďže názov Aj múdry schybí mala zaregistrovaný Markíza, po prechode na verejnoprávnu Jednotku použil O. Andrásy jeho „českú verziu“. „S Eňou sme to na STV moderovali rok, a potom som bol hlavný iniciátor toho, aby to moderoval niekto iný. Už som nevládal, nemal som ani deň voľna. Som rád, že som z toho včas a so cťou vycúval,“ vysvetľuje O. Andrásy. A tak nastúpili Junior s Marcelom. Hoci relácia patrila ku klenotom Jednotky, vedenie verejnoprávnej televízie sa jej rozhodlo koncom minulého roka zbaviť. Bolo však jasné, že to neznamená jej koniec...
2017 - JOJ
„Ja som tušil, že sa niekto ozve, lebo keď to malo sledovanosť na RTVS 300- až 400-tisíc ľudí, tak to nenechajú padnúť. Ani sekundu som o tom nepochyboval. Keby to nezobrala Jojka, tak to vezme Markíza,“ tvrdí humorista, ktorému sa vraj lepšie robí v komerčnom prostredí. „Je tam jasná logika čísel. Vo verejnoprávnej televízii je rada, kde sú všelijakí intelektuáli, spisovatelia, často frustrovaní, špekulujú, či to patrí do verejnoprávnej televízie, alebo nie a sledovanosť ich prakticky nezaujíma. Tam je to komplikované.“ A v čom je podľa O. Andrásyho taký dlhotrvajúci úspech jeho programu? „Lebo je to posledná „hand made“ relácia, snažím sa všetko urobiť sám. Nie je to pásová výroba, je to ako ručné šitie topánok a diváci to asi cítia,“ dodáva.