Názov totiž patrí mýtickému obrovskému púštnemu červovi, ktorý dokáže v zlomku sekundy zabiť. Hoci jeho existenciu vedci nedokázali, domáci majú z neho takú hrôzu, že je iba ťažké uveriť, že by bol smrtiaci červ iba výmysel.
Smrtiaci červ
Mýty, ktoré sa tradujú najmä v oblasti púšte Gobi, hovoria jasne. Olgoj chorchoj, v preklade črevo-červ, je podľa miestnych približne pol metra až meter dlhý červ a vyzerá ako zakrvavené kravské črevo. Žije pod pieskom v najväčšej ázijskej púšti, neďaleko čínskych hraníc. Ten, kto sa s ním stretne, má iba malú šancu na prežitie. Olgoj vraj dokáže zabíjať na diaľku. Ako? Nuž existujú dve teórie. Jedna vraví, že s pomocou elektrických výbojov a druhá, viac pravdepodobná, že červ usmrcuje všetko živé pomocou silného jedu. Stačí čo i len maličká kvapka a ľudia padajú na zem. Vražedná tekutina vraj dokáže rozleptať kov a všetko, na čom spočinie, zožltne.
Faktom zostáva, že žiaden exemplár, ktorý by toto všetko potvrdil alebo vyvrátil, ešte nebol nájdený. Dokonca neexistuje ani žiadna fotografia, ktorá by existenciu Olgoja chorchoja potvrdila. Napriek tomu, ak medzi mongolskými kočovníkmi poviete, že Olgoj chorchoj je výmysel, ich príbehy vás presvedčia o opaku. Každý z nich pozná veľa ľudí, ktorí sa so slizkou beštiou stretli.
Olgoj z kníh
Olgoj chorchoj sa dodnes objavil v mnohých sci-fi príbehoch, jedným z prvých je hororová poviedka Olgoj chorchoj od ruského paleontológa a spisovateľa Ivana Jefremova. V roku 1956 v nej opísal stretnutie skupiny geológov, ktorí robia výskumy na púšti Gobi, s veľkým červom, ktorý nakoniec zabije veľkú časť výpravy.
Slizkého tvora vo svojich perfektných sci-fi knihách nevynechal ani český záhadológ Ludvík Souček. V jeho dobrodružnom románe z roku 1965 Krotitelé ďáblů čitateľov vtiahne do príbehu českého prírodovedca, ktorý dostane pozvánku na výpravu do mongolských stepí.
Česká výprava
Verejnosť počula už všeličo o lochnesskej príšere či Yetim, ale o Olgojovi takmer nič. Nebolo sa čomu čudovať, veď pre podobné hlúposti nebolo v komunistických štátoch miesto. Zaoberať sa poverami bolo nemarxistické, a preto zakázané.
Toto sa však rozhodol zmeniť Ivan Mackerle - český záhadológ, dobrodruh a spisovateľ. „Mňa priviedla na stopu Olgoja chorchoja číra náhoda. Na jednom večierku som sa zoznámil s mongolskou študentkou a keď som jej hovoril o zážitkoch z potápačskej expedície za Lochnesskou príšerou, naklonila sa ku mne a potichu, akoby mi hovorila veľké tajomstvo, povedala: ,Niečo podobné máme aj v Mongolsku. Je to príšera Olgoj chorchoj, ktorá žije v piesku a dokáže zabiť človeka, koňa alebo aj ťavu,‘“ napísal vo svojich spomienkach Mackerle.
Krátko po páde železnej opony v roku 1990 sa rozhodol, že sa na púšť Gobi vyberie. Mongolskí kočovníci na partiu odvážnych dobrodruhov museli pozerať ako na bláznov, pretože Olgoja chorchoja sa dobrovoľne nevydal hľadať ešte nikto.
Nebezpečné črevo
Informácie išli z pastierov žijúcich v tradičných jurtách ako z chlpatej deky. Čechom iba s veľkou ťažkosťou postupne prezrádzali, čo vlastne o tajomnom červovi vedia. Hovorili, že vyzerá ako kus čreva dobytka naplnený krvou, ktorý sa nepohybuje dopredu, ale skôr sa metá zo strany na stranu. Objavuje sa v tých najväčších horúčavách v júni a júli, keď teploty dosahujú až 45 °C. Nik nevie, kde má hlavu a kde chvost, pretože nemá oči, ústa, nozdry. Žije pod zemou a iba ojedinele sa vynára spod piesku. Zabíja na diaľku a nik si nie je istý, ako to presne robí.
„Čiastočne sa vysunie z piesku a začne sa nafukovať. Bublina na jeho konci sa zväčšuje, až z nej vystrekne jed,“ takto opísala Mackerlemu Olgoja staručká Mongolka.
Krvavé podliatiny
Mackerle však zo všetkého najviac túžil tohto tvora odfotiť. Preto sa na nehostinnú púšť Gobi vybral až dvakrát. Na druhej výprave v úplnej pustatine stretli šamana, ktorý ich varoval, aby vo svojom bádaní prestali. „Ak porušíte Olgojov pokoj, hrozí vám smrť,“ upozorňoval ich.
O pár dní sa naozaj stalo niečo nevysvetliteľné. Mackerlemu sa snívalo, že sa z piesku vymrštil odporný červovitý vak a prilepil sa mu na chrbát ako pijavica. „Ucítil som strašnú bolesť... a v tej chvíli som sa prebudil. Sen našťastie pominul, ale neznesiteľná bolesť na chrbte zostala,“ hovoril o hroznom zážitku záhadológ. Keď mu na chrbát posvietil baterkou lekár výpravy, nechápal, čo sa stalo. Mackerleho telo bolo posiate podliatinami, akoby ho niekto zbil, a od lopatky až po pás sa mu tiahol obrovský krvný výron, pripomínajúci obriu pijavicu. Výpravu museli prerušiť, pretože sa uňho začali objavovať aj známky zlyhávania srdca. Aj keď sa im fotografiu či video tvora urobiť nepodarilo, Olgoj chorchoj im možno práve takýmto drsným spôsobom dal o svojej existencii vedieť.
Tlstý had
Vedci existenciu Olgoja chorchoja popierajú, pretože sa nikdy nikomu nepodarilo priniesť naozajstný dôkaz, ktorý by ich presvedčil o opaku. Podľa väčšiny vedcov Olgoj nie je červ, ale zatiaľ neobjavený druh z čeľade jašterov obrúčkovcov, ktoré naozaj žijú pod zemou, dorastajú do dĺžky 70 cm a na prvý pohľad vyzerajú ako tučné červy.
Čo však ak je naozaj Olgoj prehistorický tvor, ktorý už dávno vyhynul, ale pár jedincom sa zázračne podarilo prežiť? Drsná púšť Gobi by mohla byť ideálnym miestom na úkryt.