Po minulotýždňovej razii v parlamente, keď polícia obvinila dvoch poslancov za Kotlebovu fašistickú stranu, sa nepochopiteľne postavil proti práci mužov zákona. Tvrdí, že postihovať ľudí za názor je choré. Oliver, tak pozri sa, aký je rozdiel medzi trestným činom a názorom!
„Myslím si, že postihovať ľudí za názor je choré. S názorom treba polemizovať, ale nie jeho nositeľa policajne stíhať,“ napísal Andrásy počas víkendu na sociálnej sieti. Po jeho slovách sa rozpútalo šialenstvo a jeho status zdieľalo množstvo priaznivcov Kotlebovej strany. Jeho vyjadrenie nasledovalo krátko po tom, čo poslancov Stanislava Mizíka a Milana Mazureka obvinili z extrémizmu či hanobenia rasy a pôvodu.
Andrásy si svoj prešľap uvedomil až neskôr a svoj pôvodný prejav stiahol. „Asi by som sa kopol do zadku, že som to napísal, pretože to je citlivá téma, ktorá sa ľahko zneužíva. Dosť ma štve, že ma začali chváliť ľudia, pri ktorých by som bol radšej, keby ma nechválili. Neteším sa popularite v takýchto hnedých kruhoch,“ vysvetlil Andrásy pre Nový Čas. Zároveň si však stojí za tým, že zásahy polície nie sú šťastným riešením, skôr to podľa neho eskaluje napätie a je lepšie, keď ľudia verejne hovoria, čo si myslia. „Ľutujem, že som sa do tejto témy vôbec pustil. Nie som sympatizant kotlebovcov ani náhodou,“ dodal Andrásy.
Rektorka Policajnej akadémie Lucia Kurilovská vysvetľuje, že je rozdiel medzi názorom a trestným činom. „Každý má právo na svoj názor, aj pán Andrásy, ale nemyslím si, že je kompetentný hodnotiť to, či niekto svojím správaním a výrokmi naplnil skutkovú podstatu trestného činu,“ vysvetľuje Kurilovská. Ak v zákone podľa nej raz máme, že určité správanie je trestné, nemôžeme pred tým zatvárať oči. „Nemôžeme si zamieňať slobodu prejavu s výrokmi, ktoré napĺňajú skutkovú podstatu trestného činu,“ dodala expertka.
Prečo sú reči kotlebovcov trestným činom
Lucia Kurilovská, rektorka Policajnej akadémie
- ak v zákone je, že určité správanie je trestným činom aj smerom k tomu, že je vyslovený názor, nemôžeme pred tým zatvárať oči a považovať to za slobodu prejavu
- výroky napĺňajú skutkovú podstatu trestného činu
- ak niekto prejavmi podnecuje k národnostnej nenávisti, nemôžeme sa diviť, že za to ponesie zodpovednosť