Obrovská radosť z očakávaného bábätka sa však v sekunde zmenila na strach o prezidentovho milovaného otca Andreja Kisku najst. (83). Ten totiž musel ísť v piatok v noci pre akútny infarkt nečakane pod nôž. Nový Čas včera na návšteve zachytil samotnú hlavu štátu, ktorému prezradil, ako sa jeho otec cíti.
Ešte pred troma týždňami sa nadšený dedko Kiska s Novým Časom podelil o obrovskú radosť z vnúčatk. To ešte netušil, že mu náhle príde ťažko na srdci a jeho stav bude musieť ihneď riešiť lekársky tímí v Národnom ústave srdcovo-cievnych chorôb, kde leží od piatka. Nový Čas zistil, že prvý infarkt prekonal už pred 17 rokmi a do nemocnice ho dohnal tlak na hrudi. „Dostal akútny infarkt, v piatok v noci bol operovaný. Spravili mu dvojitý bajpas a už ho z ARO preložili na normálne oddelenie,“ povedal zdroj Novému Času. Podľa našich informácii bol jeho stav natoľko vážny, že sa po odborných vyšetreniach lekári rozhodli pre okamžitú operáciu.
Podarilo sa nám skontaktovať aj so samotným pacientom - otcom prezidenta Andrejom Kiskom. „Môj zdravotný stav, takmer 83-ročného starca, nie je témou na zverejňovanie a ja si ho chcem ponechať ako súkromnú záležitosť,“ slušne povedal Kiska najst.
Už v utorok príjmal návštevy a medzi nimi nechýbal ani jeho syn a prezident v jednom. „Môj otec prekonal infarkt pred 17 rokmi, no v poslednom obdobi sa necítil dobre. Povedal to len našej mame a tej zakázal, aby tuto informáciu poslala ďalej. Stav sa zhoršil a skončili sme tu," vysvetlil prezident, podľa ktorého sa otec má už dobre. "Bol tak vysmiaty že sa má pýtali či je na omladzovacej kúre. Je plny optimizmu aj keď sú tu ešte určite bolesti a problémy. Vždy, keď ide o takúto operáciu v tak vysokom veku tak sú iste obavy, no lekári povedali že otec je bojovne naladený," dodal Kiska.
Najstarší z rodu Kiskovcov sa už skontaktoval aj s najmladším Andrejom Kiskom - vnukom. „Dedko sa má fajn, dnes nám už aj písal, takže jeho stav sa zlepšuje a tešíme sa, keď ho uvidíme,“ prezradil Novému Času.
Operuje sa len, keď je to nevyhnutné
Viliam Fischer, kardiochirurg
- Vek dnes nie je kontraindikácia. Ak pacient dostane akútny infarkt a cíti bolesti na hrudníku, tak podľa objektívneho stavu sa zväčša postupuje tak, že sa spraví koronarografia - vpich do stehennej tepny a srdcové tepny sa naplnia kontrastnou látkou a zistí sa nález. Dnes už vo väčšine prípadov nie je nutné otvárať v strede hrudnej kosti a dostať sa k srdcu operačne, ale takzvaným balónkovaním sa postihnuté miesto rozšíri a vsunie sa tam takzvaný stent a je to vyriešené. Sú ale prípady, keď je nevyhnutná klasická chrirugická operácia. Obyčajne sa po 7 až 10 dňoch pacient presúva do domáceho liečenia.