Snímku následne umiestnila na instagram. Jej čin zrejme potešil 300.000 ľudí, čo jej účet sledujú, ale o poznanie menej sa z neho tešila miestna maorská komunita, pre ktorú je vyhasnutá sopka posvätným miestom. O proteste domorodých Maorov informoval spravodajský server BBC.
Novozélandskú modelku na vrcholku hory vyfotografoval pred niekoľkými dňami počas spoločnej cesty jej partner. Keď sa Cooková dozvedela, že zverejnenie fotografie vyvolalo pobúrenie, bránila sa tým, že si pred cestou všetko overovala a vyobrazenie nepovažovala za urážlivé. Modelka zrejme len sledovala súčasnú módnu vlnu na internete: turisti si zaobstarávajú obrázky pri pamiatkach po celom svete práve s odhaleným pozadím.
"Je to rovnaké, ako by sa niekto vydal do chrámu svätého Petra a nechal sa v ňom vyfotografovať nahý," povedal BBC hovorca miestneho maorského kmeňa Dennis Ngawhare. "Je to posvätné miesto a niečo také je skrátka veľmi nevhodné," dodal. Miestni Maorovia horu považujú za pohrebisko svojich kmeňových predkov a ako svojho predka vnímajú aj sám vulkán. Tradične sa za nenáležitú považuje už sama cesta na vrchol a Maorovia ju vykonávajú len zriedka z obradných dôvodov.