Vyplýva to zo správy ministerstva zdravotníctva, ktorú v stredu dostal na stôl premiér Robert Fico (52). Navyše, nemocnice chronicky neplatia svoje dlhy načas a aktuálne majú faktúry po splatnosti za 527 miliónov. Ako sa nepriaznivý finančný stav môže dotknúť samotných pacientov?
Minister zdravotníctva a nominant Smeru Tomáš Drucker (38) musí od začiatku roka riešiť takmer 200-miliónovú sekeru Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Rezort má však pred sebou ďalší balvan, a to dlh 13 najväčších slovenských nemocníc, ktoré spadajú pod štát. Dlhy dosiahli 702 miliónov eur. Z toho až 527 miliónov je už po lehote splatnosti. Nemocnice nestíhajú platiť najmä lieky a zdravotnícky materiál či záväzky voči Sociálnej poisťovni. Problémom sú podľa ministerstva aj zvýšené platy lekárov. Minister Drucker už ohlásil šetrenie. „Tento rok predpokladáme pokles výdavkov na lieky, zdravotnícke pomôcky a špeciálny zdravotnícky materiál o 105 miliónov eur najmä vďaka opatreniam v oblasti nadspotreby liekov,“ spísal v materiáli, ktorý včera prerokovala vláda. Ministerstvo predpokladá, že sa v nemocniciach dá ušetriť suma v rozmedzí 105 - 389 miliónov eur.
V hre ešte môže byť celoplošné oddlženie nemocníc, k čomu v minulosti pristúpili vlády Roberta Fica, Mikuláša Dzurindu aj Ivety Radičovej. „Predpokladám, že v priebehu pár týždňov zverejníme s ministerstvom financií objem peňazí, ktorý pôjde na oddlženie,” povedal po rokovaní vlády Drucker. Analytik INEKO Dušan Zachar vidí v príčinách zadlžovania nemocníc aj prozaickejší rozmer. „Manažéri a personál v štátnych zariadeniach nie sú motivovaní, aby hospodárili účelne, aby poskytovali spoločnosti čo najväčšiu hodnotu za vynaložené peniaze, aby sa zlepšovali a pre tých aktérov neprichádza žiadny trest. Namiesto toho prichádza pravidelné oddlžovanie,“ povedal Zachar. Priestor na šetrenie vidí v znižovaní personálnych nákladov a v neplytvaní liekmi.
Pacienti dostanú horšiu starostlivosť
Dušan Zachar, analytik INEKO
- V súčasnosti je problémom, že štátne nemocnice, možno s výnimkou jednej-dvoch, sú príliš veľké a dôležité na to, aby sa mohli hneď zavrieť. A to si uvedomujú a využívajú to. Neprispieva to k tlaku na lepšie hospodárenie. Majú prakticky v mnohých oblastiach monopolné postavenie. Ľudia však môžu pocítiť dlhodobé zadlžovanie nemocníc horším servisom, zastaraným prostredím a vybavením, nižšou kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti, neinovovaním, dlhším čakaním, horšou dostupnosťou liekov, zdravotníckeho materiálu a prístrojov a pod. Ale v dlhšom horizonte, ak sa nezmení trend, hrozí takýmto zariadeniam postupný úpadok až zánik, prípadne môžu ešte dúfať, alebo budú prinútené hľadať pomoc od súkromných investorov.