Jedného rána sa prebudila a išla si uvariť kávu, keď z ničoho nič pocítila tŕpnutie v rukách aj nohách. Jej šťastím bolo, že s ňou práve bola kamarátka Mirka, ktorá okamžite zavolala záchranku. Vírus z prechodenej chrípky jej zasiahol miechu, odvtedy sa na vlastné nohy už nepostavila. Od osudného okamihu ubehlo už 7 rokov. Sympatická žena však našla cez sociálnu sieť lásku svojho života Jána (53), s ktorým sa už aj vzali a túžia si spolu založiť rodinu.
Krásna Alena (38) viedla ešte pred pár rokmi úplne iný život. Po absolvovaní textilky v Čadci sa živila prácou au-pairky v Nemecku, Švajčiarsku aj na Malorke. Žiadnou robotou nepohrdla – robila predavačku i kuchárku, ale aj návrhny dizajnu pre menej známe talianske módne značky. Zvrat v živote zdravej ženy nastal v jedno ráno pred 7 rokmi. „Sedeli sme s kamarátkou Mirkou v kuchyni. Išla som uvariť kávu, keď som zrazu cítila tŕpnutie v rukách i nohách. Ešteže bola pri mne, lebo neviem, ako by to dopadlo. Zavolala záchranku a rýchla pomoc ma odviezla do nemocnice,“ spomína na osudové okamihy Alenka. Vírus z prechodenej chrípky jej zasiahol miechu. Po pol roku v nemocnici nasledoval ústavný pobyt v Žiline.
Láska z internetu
Žena, ktorá dovtedy žila plnohodnotný život, zrazu zostala odkázaná na starostlivosť iných. „Na posteli sa bez pomoci druhého človeka ani nedokážem obrátiť,“ opisuje Alena život, aký si málokto zdravý dokáže predstaviť. Paradoxne, v tejto situácii stretla lásku svojho života Jána (53). „Spoznali sme sa prostredníctvom sociálnej siete,“ spomína Alena na najkrajšie chvíle svojho života. Vzájomné sympatie nezastavil ani jej hendikep.
„Keď som za ňou cestoval vlakom, už som vedel, že je na vozíku. Je ale taká krásna a taký skvelý človek, že mi to príde ako vedľajšie, aj keď by som si veľmi želal, aby chodila. Snažíme sa nájsť všetky možné spôsby, akými sa to dá dosiahnuť. Ale na mojej nekonečnej láske k nej to nič nemení,“ hovorí Ján (53). Zamilovanej dvojici po svadbe chýba už len jediné. „Radi by sme mali aj dieťatko. Túžime po ňom,“ hovorí Alena, ktorú spolu s Jánom od najväčšieho sna držať v náručí vlastné bábätko neodradí ani jej hendikep.
Uprednostnil by sa cisársky rez
Marián Tholt, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Hornooravskej nemocnice v Trstenej
- Pokiaľ sú gynekologické výsledky ženy v poriadku, môže byť dieťa aj pre človeka s takýmto znevýhodnením radosťou, zmyslom života a môže mu prinavrátiť nové sily. Dôležité sú však u matky aj vyšetrenia srdca, dýchacích orgánov či posúdenie infekčných rizík. Prirodzený pôrod by bol zrejme vylúčený a uprednostnil by sa cisársky rez, pričom aj tu treba rátať s rizikami a neurologickými komplikáciami. Pôrod by bol o spolupráci viacerých odborníkov: gynekológ, neurológ, pôrodník, cievny chirurg, hematológ, neurichirurg, internista. Poznám horšie prípady žien, ktoré porodili zdravé dieťa a ich život sa zmenil k lepšiemu. Treba mať na pamäti, že ľudský život je stále najväčšia hodnota.