Vybrali sme pre vás sedem najzdravších, ktoré by ste určite mali zaradiť do svojho jedálnička. Poďakujú sa vám cievy, mozog, ale aj prostata.
Chia semienka
Pôvod: Latinská Amerika
Odporúčaná denná dávka: 1 polievková lyžica
Čo obsahujú? Už jedna lyžica chia semienok obsahuje takmer 5 gramov vlákniny. Okrem toho sú najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín, vynikajúcim zdrojom proteínov či antioxidantov. Nemôžeme nespomenúť aj početné zastúpenie minerálov ako železo, vápnik, horčík a zinok.
Účinky: Z nenápadných semiačok šalvie hispánskej sa za posledné roky stal výživový hit. O blahodarných účinkoch týchto semiačok vedeli už starí Aztékovia, ktorí ich používali aj ako platidlo.
Pomáhajú pri chudnutí, prispievajú k zníženiu bolesti kĺbov, dodávajú energiu, znižujú riziko vzniku cukrovky či kardiovaskulárnych ochorení. Chia semiačka vedia absorbovať vodu tak, že až 11-krát zväčšia svoj objem. Takýmto spôsobom hydratujú telo pri fyzicky náročných činnostiach.
Mak
Pôvod: Európa
Odporúčaná denná dávka: max. 4 lyžice
Čo obsahuje? Mak obsahuje vlákninu, vápnik, bielkoviny, železo, zinok, mangán, horčík, fosfor, selén, draslík či omega-3 a omega-6 kyseliny. Okrem toho v čiernych semienkach nájdeme aj vitamíny B, C, E, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú.
Účinky: Okrem toho, že je veľmi chutný, je aj veľmi zdravý. Už antickí atléti ho konzumovali ako zdroj sily a vitality. Obsahuje dokonca dvakrát viac vápnika ako mlieko, preto je výborný ako prevencia proti osteoporóze. Ale pozor, v oleji, ktorý je dnes veľmi populárny, takmer žiaden vápnik nie je! Mak taktiež čistí hrubé črevo a zlepšuje spánok. Jeho pestovanie je v mnohých krajinách zakázané, pretože z makovicových hlavičiek sa získava ópium a morfín. Preto pozor na predávkovanie spôsobené morfínom.
Sézamové semienka
Pôvod: Afrika
Odporúčaná denná dávka: 3 - 5 lyžičiek
Čo obsahujú? V sezamových semienkach sa ukrýva mangán, meď, vápnik, železo, fosfor, horčík, ale aj vláknina a vitamín B.
Účinky: Látky obsiahnuté v semienkach znižujú hladinu cholesterolu, krvný tlak a chránia pečeň pred poškodením. Vysoký obsah zinku zlepšuje sexuálne funkcie a zvyšuje produkciu spermií a hladinu testosterónu u mužov.
Slnečnicové semienka
Pôvod: Mexiko, Peru
Odporúčaná denná dávka: 4 - 5 lyžičiek
Čo obsahujú? Semienka krásnej žltej rastliny sú výborným zdrojom vitamínu E, fytosterolov, horčíka a selénu.
Účinky: Vitamín E je silný antioxidant, ktorý ničí voľné radikály a ochraňuje mozog či bunkové membrány. Fytosteroly zasa znižujú hladinu cholesterolu, zvyšujú obranyschopnosť organizmu a chránia pred vznikom niektorých druhov rakoviny. Horčík ukrytý v semienkach zasa zmierňuje bolesti hlavy, znižuje krvný tlak a priaznivo pôsobí proti srdcovocievnym ochoreniam.
Tekvicové semienka
Pôvod: Severná Amerika
Odporúčaná denná dávka: 3 - 5 pol. lyžíc
Čo obsahujú? Tekvicové semiačka sú bohaté na bielkoviny, zinok, horčík, selén, vitamín B či kyselinu pantoténovú čilistovú
Účinky: Tekvicové semienka sú zásaditá potravina. Vďaka tejto vlastnosti sú výborným pomocníkom pri prekyslení organizmu. Tekvicové semienka sú prírodným antidepresívom. Obsahujú aminikyselinu tryptofán, ktorá výrazne ovplyvňuje hladinu sérotonínu - hormónu šťastia. Semienka priaznivo pôsobia na našu náladu a dokonca dokážu bojovať s depresiami. Pôsobia taktiež na nespavosť a svojím zložením bojujú proti parazitom. Babské recepty ich odporúčajú špeciálne proti pásomnici a nezanedbateľné sú aj ich priaznivé účinky na zdravie prostaty.
Konopné semienka
Pôvod: Stredná Ázia
Odporúčaná denná dávka: 1 lyžička
Čo obsahujú? Konopné semienka obsahujú všetkých 20 aminokyselín, vrátane 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré naše telo nedokáže produkovať a sú nesmierne dôležité. V semienkach tiež nájdete čistý zdroj bielkovín.
Účinky: Vedci z univerzity v Seville zistili, že vysoký pomer mastných kyselín v semienkach dokázal znižovať hladinu cholesterolu v krvi a tukového povlaku na stenách tepien - aterosklerózy. Okrem toho chránia aj pred inými ochoreniami srdca. Zloženie konopných semiačok taktiež podporuje imunitný systém a pomáha pri hojení zranení.
Ľanové semienka
Pôvod: Egypt
Odporúčaná denná dávka: 1 - 2 lyžičky
Čo obsahujú? Jedna lyžička ľanových semiačok obsahuje 1,8 gramu omega-3 mastných kyselín, najmä kyseliny alfa linolenovej. Semienka sú taktiež výborným zdrojom vlákniny, vitamínu E a lignanov.
Účinky: V 8. storočí Karol Veľký, najvýznamnejší panovník Franskej ríše, veril v silu ľanových semiačok natoľko, že schválil zákon, ktorý vyžadoval ich konzumáciu.
Volajú ju superpotravina najmä pre jej dokázané protirakovinové účinky. Podľa výskumu Amerického inštitútu pre výskum rakoviny vysoká hladina omega-3 tukov a lignanov v ľanových semenách posilňujúc zrak a chránia organizmus pred vznikom určitých druhov rakoviny vrátane rakoviny vaječníkov, prostaty, pľúc a prsníka. Okrem toho znižujú zlý LTL cholesterol, redukujú aj vznik mŕtvice, infarktu a cukrovky a potláčajú apetít, čím podporujú znižovanie hmotnosti. Nenahraditeľné sú aj pri črevných problémoch, ako je zápcha a zbavujú črevá škodlivín.