V druhom kole získal 66 % hlasov, teda dvakrát viac ako extrémistka Marine Le Penová. Macron sa tak stane najmladším francúzskym prezidentom v histórii. Čo však od neho môže Francúzsko, ale hlavne EÚ, čakať? Tomuto fešákovi, ktorého odchovalo jezuitské lýceum a neskôr prestížne politické školy, sa podaril husársky kúsok. O finančníkovi, ktorý robil aj pre bankársky klan Rothschildovcov, pred takými piatimi rokmi nikto ani netušil. Potom sa však stal poradcom socialistického prezidenta Francoisa Hollanda a v rokoch 2014 - 2016 bol z neho minister hospodárstva.
Macron mal však vyššie ambície! Iba pred rokom si založil vlastnú politickú stranu En Marche! (Vpred!) a začal poriadne kaliť vodu francúzskej politiky. Jasne sa vyhranil proti tradičným stranám – socialistom a gaullistom, ktorí si zvykli, že sa už polstoročie striedajú pri moci. Zároveň sa viac než ktokoľvek iný hlásil k Európskej únii. Hoci dnes je táto téma nepopulárna v mnohých členských krajinách, Macron z nej spravil hlavnú tému svojej kampane.
To potvrdil aj vo svojom prvom povolebnom prejave. „Francúzsko otvára novú kapitolu, ktorá bude v znamení nádeje a dôvery... Budem brániť Európu, je to naša civilizácia, ktorá je v stávke, náš spôsob žiť slobodne. Budem sa usilovať o posilnenie väzieb medzi Európou a jej občanmi,“ povedal. Treba pripomenúť, že pod Európou Francúzi myslia jedine úniu.
Proti Poľsku
Macron tak má možnosť, že zbaví EÚ zlej nálady a zabráni opakovaniu takých nepríjemností, ako je odchod Británie. Lenže nie pre všetkých Európanov je jeho posolstvo také optimistické. V závere kampane sa napríklad pustil do Poľska, kam má byť presťahovaná výroba francúzskej firmy Whirlpool, pričom by prišlo o prácu asi 290 ľudí. Macron sťahovanie výroby kritizoval a Poľsku vytkol nedodržiavanie pravidiel. Neskôr tiež kritizoval Maďarsko.
„Do troch mesiacov od môjho zvolenia bude prijaté rozhodnutie k Poľsku. Nemôžeme mať krajinu, ktorá využíva fiškálne rozdiely v EÚ a narúša všetky princípy únie,“ uviedol. „Chcem, aby v prípade nerešpektovania práv a hodnôt EÚ prišli na rad sankcie.“ Práve pre ekonomickú výhodnosť firmy zo západu sťahujú výrobu do nových členských krajín, a ani Slovensko v tomto nie je výnimkou.
Láska od 15-ich
Zatiaľ čo budúca politika prezidenta Macrona je otázna, jeho zaujímavý súkromný život je známy. V roku 2007 sa oženil s profesorkou francúzštiny Brigitte Trogneuxovou, ktorá je od neho o 24 rokov staršia! Ich románik sa začal, keď mal Macron iba 15 rokov a Brigitte na lýceu viedla divadelný ateliér. „Bola ním doslova fascinovaná... Konečne našla niekoho, s kým sa mohla hodiny zhovárať o literatúre,“ povedala pre francúzske médiá jedna jej priateľka.
Brigitte, ktorá má z predošlého manželstva tri deti, sa aktívne zapájala do prezidentskej kampane. Oficiálne síce nefiguruje v žiadnych orgánoch manželovej strany, ale raz mesačne sa počas kampane zúčastňovala na porade o témach, ktorým sa treba venovať. Dá sa očakávať, že Macronova manželka o svoje slovo nebude chcieť prísť najmä potom, čo sa na päť rokov zabývajú v Elyzejskom paláci.
Výsledok volieb
66 % hlasov
34 % hlasov
Francúzske firmy neprinúti zostať doma
Anton Ondrej, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov
Macron, podobne ako americký prezident Trump, zdôrazňuje trend národnej zamestnanosti. Nemyslím si však, že to bude mať nejaký zásadný vplyv na to, aby firmy nešli podnikať tam, kde je to pre ne výhodnejšie. Určite ten vládny vplyv bude menší, ako keby zvíťazila jeho protikandidátka Le Penová. Keď si všimnete jeho program - Macron sa zasadzuje o zosúladenie hospodárskych politík a hovorí o európskom ministrovi hospodárstva. Tieto body jeho programu nenarušia ani niektoré vyhlásenia o presune firiem.
Môže rozdeliť európsku spoločnosť
Eduard Chmelár, politológ
Interpretovať víťazstvo Macrona ako víťazstvo Európy je trochu predčasné a zjednodušené. Dve tretiny voličov v prvom kole hlasovali za zásadnú zmenu a museli si napokon vybrať predstaviteľa toho najhoršieho z mainstreamu, čo na tomto systéme nenávideli. Macron podporuje doterajší neoliberálny kurz, chce zvýšiť zbrojenie a v zahraničnej politike možno očakávať tvrdé militantné postoje. To môže v dlhodobej perspektíve ešte viac rozdeliť nielen francúzsku, ale aj európsku spoločnosť.
Musí nájsť spôsob, aby si krajiny EÚ nekonkurovali
Pavol Szalai, Euractiv
Európska únia prežije, bez Francúzska by pomaly, ale isto umierala. EÚ má nádej, keďže prvýkrát vo veľkej európskej krajine zvíťazil politik, ktorý nadšene obhajuje Európu, nerobí to cez zuby. Macron musí zreformovať francúzsku ekonomiku - znížiť cenu práce a daňové zaťaženie firiem. Musí presvedčiť svojich partnerov v EÚ, že sociálna únia má zmysel. Macron musí nájsť spôsob, aby si krajiny navzájom medzi sebou nekonkurovali a to sa týka aj Slovenska.