Denníku Nový Čas priamo v dejisku turnaja prezradil novinky z lekárskeho zákulisia i to, že premiérovo je na MS počas zápasov zriadená v podzemí arény pojazdná klinika a na tribúne sedí špecialista, ktorý môže v prípade zranenia hráča rozhodnúť o jeho ďalšom pôsobení v zápase!
Ešte pred štartom šampionátu mali všetci lekári zo všetkých reprezentácií špeciálny míting, kde sa dozvedali rôzne novinky.
„Dôležitou informáciou pre nás bolo najmä to, že v rámci arény je k dispozícii malá nemocnica, kde vieme v prípade zranenia okamžite urobiť sonograf, röntgen, vyšetrenie hlavy na podozrenie v prípade otrasu mozgu a dokonca aj zubná ambulancia. V minulosti sa takéto zranenia riešili prevozom do najbližšej nemocnice, teraz to vieme urobiť už priamo v hale,“ prezradil na úvod Ján Grauzel. Novinkou je aj to, že na každom zápase MS bude okrem tímových doktorov aj šampionátový lekársky kontrolór. „Funguje ako videorozhodca, to znamená, že ak príde k vážnejšiemu zraneniu, napríklad k otrasu mozgu a lekár danej krajiny pošle hráča späť do hry, tak on to môže ísť konzultovať a poslať hráča dokonca aj do kabíny.“
Prepadnúť ich môžu aj v hoteli
Lekár nášho tímu má svoju kanceláriu v hoteli, kde si počas dňa osobne obieha všetkých hráčov a zisťuje, či majú nejaké problémy. „Väčšinou chalani sami prídu a povedia, čo ich trápi. Všetci veľmi dobre vedia, že nemôžu svojvoľne užívať lieky, iba po konzultácii so mnou,“ pokračoval Grauzel, ktorý prezradil aj to, že dopingové kontroly sa nemusia robiť iba po zápasoch. „Stať sa môže, že prídu po hráča na tréning alebo aj do hotela. Ale ešte sme sa s tým nestretli,“ dodal na záver.
Okrem moču berú aj krv
Prvýkrát v histórii MS testujú hráčov na doping nielen odobratím vzorky moču, ale už aj krvi. „Doteraz to bolo iba na olympiáde, teraz už aj na MS,“ prezradil lekár Grauzel. Tejto kontroly sa po zápase s Lotyšskom podrobil obranca Michal Čajkovský. „Brali mi moč aj krv. Strávil som na kontrole vyše pol hodiny,“ povedal Čajkovský.