Ešte v roku 1990 získala status štátom chráneného stromu. Napriek tomu bola podľa ochranárov bez povolenia orezaná. Podali preto podnet na okresný úrad, ktorý môže vlastníkovi pozemku vyrubiť pokutu až do 33 193,91 eura. Arcibiskupský úrad sa bráni tým, že šlo o bezpečnostný orez.
Zemplínskych ochranárov šokoval zásah do vzácnej dreviny rastúcej na cirkevnom pozemku. „Strom nemá šancu zahojiť niekoľko desiatok centimetrov veľké rezné rany skôr, než ho cez ne napadnú drevokazné huby,“ vyjadril sa strážca zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ján Vataha. Jeho slová potvrdzuje aj odborník na dreviny Ladislav Maxim. „Nemalo dôjsť k takému orezu. Moruša je momentálne výrazne napadnutá hnilobou,“ konštatuje. Až odborné vyšetrenie stromu, napríklad zvukovým tomografom, ukáže, či má šancu na záchranu. Podľa hovorcu rímskokatolíckeho Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslava Fabiana počas orezu jaseňa došlo pri páde odrezanej časti k náhodnému ulomeniu konára z moruše. „Ten presahoval na príjazdovú cestu, preto sa pristúpilo k jeho bezpečnostnému orezu. Správca farnosti pozval arboristu, aby vypracoval odborný posudok, ako je potrebné chránený strom ošetriť tak, aby sa zachoval aj naďalej jeho optimálny rast,“ povedal.
Prípadom sa zaoberá aj Okresný úrad Sobrance, podľa ministerstva došlo k porušeniu zákona. „Na výrub a spôsob ošetrenia chráneného stromu sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody,“ povedala Lucia Kirinovičová z tlačového odboru ministerstva vnútra s tým, že za porušenie zákona hrozí pokuta až do výšky 33 193,91 €.