Novému Času prezradila, že sa stala obeťou sledovania a vydierania. Úplná bezmocnosť a veľký strach dohnali mamu trojročných dvojčiat dokonca až k psychológovi. Podobné peklo zažila obľúbená herečka už aj minulý rok, útoky na jej osobu však, žiaľ, stále pokračovali. Prečo nenašla pomoc u polície?
Obľúbená herečka a moderátorka Kristína Farkašová zažívala psychický teror aj v auguste minulého roka, o čom vtedy informoval Nový Čas. Neznámi ľudia jej v tom čase posielali veľmi nepríjemné správy. „Vypisovali mi kadejaké citové vydieračky. Žena, ktorá mi priala, nech mi zomrú deti, lebo jej zomreli ešte pred pôrodom. Jedna žena mi písala, že sa zabije, ak jej nepomôžem s depresiami, a napíše, že to bolo kvôli mne,“ naznačila vtedy Kristína vážne nepríjemnosti, ktoré musí riešiť na sociálnej sieti. Prenasledovaniu na internete však stále nie je koniec a nabralo ešte obludnejší rozmer!
„Došlo to až tak ďaleko, že som musela navštíviť psychológa. Určite sa nežije dobre s pocitom, že vás niekto sleduje alebo vydiera. Dokonca vám napíše, že ste sa videli a vy o tom neviete,“ povedala Novému Času šokovaná herečka, ktorá hľadala pomoc aj u mužov zákona. „Nahlásila som to aj na polícii, ale nepochodila som tam. Vraj ako známa osoba s tým musím počítať,“ prezradila nám. Ona sama však s touto vecou radikálne odmieta počítať. „Ale už som sa naučila pozerať na také veci s nadhľadom,“ povzdychla si mama trojročných dvojčiat Matildy a Ely.
Každá sláva priťahuje pozornosť
Podľa bezpečnostného analytika je polícia povinná sa tým zaoberať. „Je to stalking a na to je Trestný zákon. Ak je tam podnet, príslušný orgán musí vyhodnotiť rozsah a závažnosť a vyšetriť to v zmysle zákona,“ vyjadril sa bezpečnostný analytik Milan Žitný. Ak sa podľa jeho slov obťažovanie deje prostredníctvom sociálnej siete, stalkera, môže užívateľ zablokovať a dať sťažnosť správcovi siete. Aj psychológ dvíha nad situáciou, v ktorej sa ocitla Farkašová, varovný prst. „Každá ‚sláva‘ prináša aj mediálnu pozornosť a známe osobnosti to musia prijať. Veď svoje zamestnanie robí preto, aby bol známy, no nie každý to potom zvláda. Pretože tých, čo ho sledujú, je veľa, ale on je na to sám,“ povedal pre Nový Čas František Skokan. Samotná herečka sa však rozhodla, že nikomu nedovolí, aby jej znepríjemňoval život. „Je dobré, že existujú spôsoby, ako s takými ľuďmi vybabrať. Napríklad blokovaním,“ dodala Farkašová.
Polícia musí konať
Milan Žitný, bezpečnostný analytik:
- V prípade prenasledovania prostredníctvom internetu ide o stalking a na to je Trestný zákon. Ak je tam podnet, príslušný orgán musí vyhodnotiť rozsah a závažnosť a vyšetriť to v zmysle zákona. V týchto prípadoch ide o psychicky narušené osoby, takže polícia by jednoznačne mala konať. Na sociálnej sieti treba stalkera zablokovať a dať sťažnosť správcovi siete. So stalkerom je lepšie nekomunikovať.
Ide o psychopatov
František Skokan, psychológ
- Títo ľudia sa stotožňujú s osobou a cez ňu si užívajú slávu. Robí im dobre, keď im známa osobnosť venuje nejakú pozornosť, lebo majú pocit, že všetci poznajú aj ich a dostávajú sa tak do povedomia. Užívajú si to a majú pocit, že sú takí slávni ako tá známa osoba. Takéto písomné odkazy nie sú v poriadku. Nejaká porucha osobnosti odosielateľov sa tam môže objaviť, povedal by som, že tam aj je. Už aká, to ťažko povedať. Objavuje sa tu miera bezcitnosti a je typická pre asociálne osobnosti (psychopatov). Pre tieto osoby je príznačná neschopnosť vcítiť sa do iných a tešiť sa zo šťastia druhých.