Hoci od decembra 2016 figurujú na liste vlastníctva, do vysnívaného príbytku doteraz nevstúpili. Pôvodní majitelia sa odmietajú vysťahovať, a tak o všetkom musí rozhodnúť súd.
Ján (29) a jeho snúbenica Lucia si ešte v septembri 2016 na internete vyhliadli rodinný dom s pozemkom a stodolou, ktorý sa ocitol v dražbe. „Dohodli sme sa, že si ho kúpime napoly. V októbri sme boli na obhliadke a vtedy sme do domu vkročili prvý aj poslednýkrát,“ vysvetľuje Ján, ktorý nehnuteľnosť vydražil za 22 100 €.
Neuspel ani s políciou
Pár sa dohodol s dražobnou spoločnosťou, že bývalí majitelia sa vysťahujú do 21 dní, no obývajú ho dodnes. „Koncom decembra som získal list vlastníctva a prišiel som aj s políciou. Ani tá voči bývalým majiteľom nič nezmohla. Mohol som len podať trestné oznámenie za neoprávnené užívanie cudzieho majetku a neoprávnené obohacovanie,“ vysvetlil Ján. Na súd podal žalobu na vypratanie domu. Bývalí majitelia zažalovali aukčnú spoločnosť a dožadujú sa neplatnosti dražby.
„Súd rozhodol, že nemôžem vojsť do vlastnej nehnuteľnosti a nesmiem exmajiteľov rušiť v jej užívaní,“ vraví. Podľa hovorkyne krajského súdu Adriány Vaškovej súd rozhodne o návrhu žalovaných na prerušenie konania s tým, že v prípade, ak návrhu vyhovie, konanie o vypratanie nehnuteľnosti preruší až do právoplatného skončenia iného sporu. „V prípade, ak súd návrh žalovaných na prerušenie konania zamietne, vo veci vytýči termín pojednávania,“ dodala. Nový Čas kontaktoval aj bývalých majiteľov domu, do uzávierky nereagovali.
Toto by mal urobiť
Slavomír Slávik, advokát
- Odporúčame pánovi Jonášovi podať odvolanie voči rozhodnutiu okresného súdu, ktorým mu bolo uložené neodkladné opatrenie. V oboch týchto konaniach musí dôsledne realizovať svoje procesné oprávnenia a sledovať plynulé a urýchlené súdne konania. V dôsledku náročnosti oboch súdnych konaní mu odporúčame dať sa v daných veciach zastúpiť advokátom.