Obľúbená pochutina sa tak po žitavskej paprike stala v poradí druhou slovenskou potravinou, ktorá sa môže týmto unikátom pochváliť. Môže za to najmä úrodná pôda, vďaka ktorej lahodná kapusta dopestovaná v Stupave pripomína chuť chrenu.
Rodina Novoveská sa pestovaniu tradičného stupavského zelá, ktorého ročne vyprodukujú viac než 5 000 kíl, venuje už takmer 40 rokov. „Sme na to naučení od detstva. Neberieme to však ako zdroj zárobku, to by sme nevyžili. Je to náročná práca, finančne aj fyzicky,“ rozpráva Viera Novoveská. So sadením kapusty začnú v najbližších dňoch, proces však trvá mesiace. Do špeciálnych sudov sa pritom zmestí niekoľko tisíc kíl kapusty. Obchod prevádzkujú vo vlastnom dvore.
„Naša kapusta má jedinečnú chuť, ktorá pripomína miestami chren. Je to úrodnou pôdou, ale aj tým, že do nej nepridávame nič iné než soľ,“ dodáva gazda František. Práve úrodná pôda chutnej kapuste zaistila ochrannú známku priamo od Európskej únie. „Chránené označenie pôvodu garantuje, že kvalita a vlastnosti daného výrobku sú výlučne viazané pre osobité zemepisné prostredie a všetky etapy sa realizovali vo vymedzenej zemepisnej oblasti,“ vysvetlila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.
Porovnanie :
bežná kyslá kapusta v obchode - 0,95 €/kg
stupavské zelé - 1,20 €/kg
AKO SA PRIPRAVUJE:
1. zasadia sa planty, po 100 dňoch sa zbierajú
2. následne sa vytrhajú a zasadia na pole
3. kapusta sa po troch mesiacoch pozbiera a nareže
4. nechá sa kvasiť v obrovských sudoch ďalšie 2 mesiace
5. postupne sa pridá soľ, 20 dag na kilo kapusty