Na predbežný telefonický pohovor by ste mali byť rovnako dobre pripravený ako na ten, ktorý bude prebiehať medzi štyrmi očami. Treba rátať so situáciou, že na dané miesto sa hlásil väčší počet záujemcov, takže personálny pracovník z nich musí vybrať iba tých, ktorých pozve do ďalšieho výberového kola.
Nepodceňujte ho
Záleží len na vás, aký dojem zanecháte. Pracovať môžete iba so svojím hlasom a vyjadrovacími schopnosťami, takže by ste mali pôsobiť ako príjemný, optimisticky ladený človek, ktorý vie pohotovo reagovať. Dbajte na používanie spisovnej slovenčiny, vyhnite sa slangovým výrazom a odpovediam typu „áno“ a „nie“. Ak vás telefonát zastihol v nevhodnom prostredí, prípadne nechcete, aby ho počul aj niekto iný, ospravedlňte sa, vypýtajte si kontakt a ozvite sa neskôr sami.
Položené otázky
Je dôležité, aby ste v životopise napísali iba pravdivé údaje. Môže sa veľmi ľahko stať, že ak v ňom uvediete vynikajúcu úroveň cudzieho jazyka, časť pohovoru prebehne práve v ňom. Personalista si môže telefonátom iba overovať, prípadne doplniť niektoré informácie, ale na druhej strane by vás nemali prekvapiť ani osobné otázky. Pýtať sa vás môže na to, či máte skúsenosti s týmto druhom práce, prečo si myslíte, že práve vy ste vhodný kandidát, či meníte často zamestnanie a podobne.
Zapôsobte cez telefón
Hľadáte si nové zamestnanie a konečne ste natrafili na ponuku, ktorá vás zaujala, takže ste sa na ňu rozhodli reagovať? V životopise nezabudnite
uviesť váš kontakt. Pred samotným osobným pohovorom vás totiž môže ešte čakať ten telefonický.