Má to však háčik. Zatiaľ nik netuší, či Artuš naozaj existoval a či sa kvetnaté príbehy o mocnom vládcovi a jeho zázračnom meči excalibur zakladajú na pravde. Dokáže dnešná veda odhaliť 1 500-ročné tajomstvo?
Príbehy, ktoré hovoria o rytieroch za okrúhlym stolom, hrade Camelot či bájnom meči excalibur, pozná azda každý. Legenda o vznešenom kráľovi Artušovi už dávno uchvátila celé generácie. Napriek tomu sa dodnes nevie, kde sa Artuš narodil, kde zomrel a ani to, či vôbec žil. Pozliepané kúsky zložené z historických prameňov a legiend prezrádzajú, že istý veľký muž, ktorý by mohol byť Artušom, naozaj existoval. Bol však kráľom, statočným vojakom alebo dokonca talianskym pustovníkom? A kde sa dnes nachádza jeho zázračný meč excalibur?
Meč v skale
Prvé ucelené rozprávanie o Artušovi pochádza z knihy História britských kráľov od kronikára Geoffreyho z Monmouthu z roku 1138. Artuša vraj splodil anglický kráľ Uther, ktorý miloval manželku svojho nepriateľa, cornwallského vojvodu Gorloisa. Vďaka čarodejníkovi Merlinovi vzal na seba podobu Gorloisa, dostal sa na hrad Tintagel a strávil noc s jeho ženou Igraino. „Najslávnejší muž v celej doterajšej histórii bol splodený,“ píše Geoffrey.
Múdry mág Merlin navrhol, aby bol Artuš vychovávaný na tajnom mieste. Novorodenca odniesol mimo kráľovských intríg, preč z hradu, a vzal si ho do opatery. Nik nepoznal jeho skutočný pôvod, pretože Artušov čas mal podľa legendy ešte len prísť. Keď mal asi 20 rokov, kráľ Uther zomrel a nezanechal po sebe žiadneho legitímneho následníka. Ríšu začali rozožierať sváry a hádky, kto bude vládnuť krajine. V tom čase Merlin zvolal do Londýna všetkých rytierov, aby sa zúčastnili turnaja, kde mal byť odhalený nový kráľ.
Na námestí sa na druhý deň ráno objavil kameň s nákovou, v ktorej bol zarazený meč a na ňom zlatý nápis: „Kto z tohto kameňa a nákovy meč vytiahne, bude kráľom Anglicka podľa práva i rodom.“ Mnohí sa o to pokúsili, no nikto to nedokázal. Nikto okrem Artuša. Merlin potom všetkým prezradil tajomstvo jeho pôvodu a rytieri pokľakli a uznali Artuša za svojho právoplatného kráľa. Spolu s rytiermi okrúhleho stola úspešne bojovali proti anglo-saským vojakom, ktorí sa snažili prevziať moc nad Anglickom.
Žil tu Artuš?
Okolo kráľa Artuša zostáva veľa nezodpovedaných otáznikov. Napríklad to, odkiaľ pochádzal. Niektoré zdroje hovoria, že žil na severe pri hraniciach so Škótskom, iné že na juhu v Cornwalle. Tam, na hrade Tintagel, sa našiel aj zatiaľ najdôveryhodnejší dôkaz o Artušovi - 20- centimetrová bridlicová doska. Vedci potvrdili, že pochádza zo 6. storočia. Sú na nej napísané tri mená a jedno z nich je Artognou. Môže to byť niekdajšia podoba mena Artuš? „Meno na tabuľke je meno obsahujúce písmená Art, čo znamená medveď. Dokazuje, že niekto takého mena žil na hrade Tintagle v zodpovedajúcom období,“ myslí si historik Goefry Ashe, ktorý o Artušovi napísal niekoľko kníh.
Aj ďalšie vykopávky na hrade Tintagel dokazujú, že tu bývali naozaj bohatí ľudia, ktorí mohli byť kráľovského rodu. Stále sa však nenašiel definitívny dôkaz, ktorý by na 100 % potvrdil, že Tintagel je zrúcanina bájneho Artušovho Camelotu.
Excalibur
Záhadný je aj osud zázračného meča excalibur, ktorý svojmu majiteľovi prepožičiaval nadľudskú silu. Zaujímavé je, že podľa niektorých legiend excalibur nebol ten meč, ktorý Artuš vytiahol zo skaly. Keďže sa mág Merlin obával, že Artuš padne v niektorom z početných súbojov, chcel, aby mal pri sebe niečo, čo ho ochráni. Vzal teda Artuša na záhadné jazero, kde sa z vody vynorila tajomná ruka, ktorá držala nad sebou veľkolepý meč. Bola to ruka Panej z jazera. Artušovi dala zbraň so zázračnou nerozbitnou čepeľou, ktorá ho chránila a dávala mu nadprirodzené schopnosti.
Artuš s excaliburom vyhrával mnohé vojny a nikdy sa mu nič nestalo až do poslednej bitky pri Camlanne, kde sa smrteľne zranil. Stihol však ešte prikázať jednému zo svojich verných rytierov, aby vrátil excalibur do jazera. Poslúchol a keď tam prišiel, z vody sa opäť vynorila záhadná ruka a chytila slávny meč, ktorý spolu s ňou zmizol pod vodou. V hlbinách jazera bude čakať na svojho majiteľa, kým sa opäť navráti. Ale kam? Legenda hovorí, že smrteľne zraneného Artuša poslali na loďke na ostrov Avalon, kde odpočíva dodnes. Milovníci artušovských legiend veria, že žije a čaká na svoj návrat, keď ho bude Británia v ťažkých časoch opäť potrebovať.
Žije a vráti sa
Na jasnú odpoveď, či legendárny anglický vodca žil, alebo nežil, si budeme musieť, zdá sa, ešte počkať. Historici a archeológovia neúnavne pátrajú po jasnom dôkaze, ktorý by početné legendy zmenil na pravdu. „Myšlienka, že hrdina nezomrel, je veľmi silná. Nie iba to, že žije, ale spí v jaskyni a vráti sa. Príde v hodine najväčšej núdze a obnoví svoj zlatý vek,“ hovorí historik Goefry Ashe. Nuž, ak je to tak, má šancu na návrat. Odchod z EÚ vo Veľkej Británii poriadne mieša karty a možno by sa krajine pomoc udatného a múdreho kráľa Artuša práve teraz zišla.
EXCALIBUR JE V TALIANSKU
Po slávnom meči pátralo veľa archeológov, historikov, ale aj milovníkov záhad. Čo však, ak väčšina z nich hľadala na nesprávnom mieste? Jeden zázračný meč sa totiž nachádza aj v talianskom Toskánsku – na Montesiepi.
V roku 1180 tu žil šľachtic menom Galgano Guidotti, z ktorého vyrástol sebecký rytier. Galgano miloval svetské radovánky, no zjavil sa mu archanjel Michael a ukázal mu cestu k spáse. Na hore Monte Siepa ho záhadný hlas vyzval, aby sa vzdal svetských radovánok. „To je ľahké, ako rozťať kameň mečom,“ namietal rytier a na dôkaz svojho tvrdenia vytiahol zbraň a v očakávaní, že sa ostrie zlomí, ju vrazil do kameňa. Na veľké prekvapenie však čepeľ prenikla dovnútra ako nožík do masla až po rukoväť.
Rytier zostal na kopci žiť ako pustovník a po smrti ho vyhlásili za svätého. Dlho sa meč zaborený v kameni považoval za falzifikát, no odborná analýza univerzity v Pavii z roku 2001 potvrdila, že naozaj pochádza zo stredoveku. Niektorí historici si myslia, že legenda o meči excalibur sa zrodila práve z tohto príbehu a dostala sa až do Veľkej Británie, kde si ju šikovní rozprávači pretvorili do legendy o kráľovi Artušovi.