Kosíka, ktorého meno sa podľa obžaloby spája aj s únosom Michala Kováča ml., odsúdili na 14 rokov basy za falšovanie zmeniek. Ani pol roka po tom, ako ho chytil Interpol, však nie je za mrežami na Slovensku. Do prípadu okrem polície zasiahla aj ministerka Lucia Žitňanská.
O prevoz odsúdeného zločinca kompetentní žiadali už po Kosíkovom zadržaní vlani v novembri. Dodnes je stále v Mali a zdá sa, že naše inštitúcie sú už bezradné, no snahu o jeho posadenie za mreže nevzdávajú. „V marci 2017 sme orgánom v Mali doručili žiadosť o rozšírenie dôvodov extradície pre ďalšie skutky, pre ktoré je Ľ. K. stíhaný na území Slovenska,“ uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Do presviedčania africkej strany sa po pol roku pustila aj sama šéfka rezortu Lucia Žitňanská. „26. apríla 2017 bol orgánom v Mali doručený list ministerky spravodlivosti, v ktorom okrem iného informovala o dôležitosti objasnenia prípadov týkajúcich sa p. Kosíka a rovnako požiadala o aktuálne a potrebné informácie o stave konania,“ dodal Bubla s tým, že zatiaľ nemajú od príslušných orgánov v Mali definitívne rozhodnutie.
Problémom je, že Slovensko nemá s africkou krajinou dohodu o vydávaní zločincov. Naša krajina tak o vydanie Kosíka musí žiadať na princípe reciprocity, čiže niečo za niečo. Pôvodne sa špekulovalo, že by ho Slovensko mohlo vymeniť za iného občana. Polícia to však zatiaľ nekomentuje, keďže má zviazané ruky. „Podľa našich informácií sa osoba stále nachádza vo väzbe. Polícia v predmetnej veci v tomto čase nemôže konať a čaká na odpoveď na žiadosti o vydanie osoby realizované formou spolupráce justičných orgánov,“ dodal hovorca Martin Wäldl.
Ako uniká pred zákonom
1995 - Mal byť zaangažovaný v únose Kováča mladšieho.
2011 - Kosík sfalšoval na zmenkách podpisy a žiadal vyplatiť 2,5 milióna eur.
2015 - Súd Kosíkovi vymeral 14 rokov basy.
Jún 2016 - Najvyšší súd potvrdil 14 rokov. Kosík už nebol na Slovensku.
November 2016 - Interpol ho zadržal v africkom Mali.