Medzi nimi aj najmladšieho vedca Tomáša Bertóka (30) z Bratislavy, ktorý vyvíja malé testy na rýchle diagnostikovanie rakoviny. Vďaka jeho vynálezu si onkologické ochorenie budete môcť diagnostikovať aj sami v domácom prostredí, stačiť bude kvapka krvi alebo moču. Test by sa do lekární mohol dostať do dvoch rokov.
V Primaciálnom paláci ocenilo Centrum vedecko-technických informácií vedcov z celého Slovenska, ktorí sa venujú najrôznejším oblastiam. V kategórii Mladá osobnosť vedy prvenstvo získal len 30-ročný odborník v oblasti biotechnológie Tomáš Bertók z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Po 6-ročnom výskume je na dobrej ceste vytvoriť prenosné testy na zistenie chorôb. „Je to snaha o prípravu malých prenosných zariadení na diagnostiku ochorení mimo klinického laboratória v nemocnici ako napríklad doma alebo v ambulancii obvodného lekára. Niečo, ako sú malé testy na skryté krvácanie, či tehotenské testy, alebo na komplikovanejšie ochorenie,“ prezradil Tomáš.
Testy by mali bez problémov rýchlo diagnostikovať hlavne rakovinu. „Momentálne pracujeme s markermi, ktoré sa nachádzajú v krvi pri rakovine prostaty, alebo onkologických ochoreniach prsníka či hrubého čreva. Nachádzame sa v bode, že aktívne spolupracujeme s lekármi aj firmami,“ doplnil Tomáš, ktorý sa vo voľnom čase venuje hlavne svojim dvom malým deťom, maľovaniu a spoločenským tancom. Odhadovaná cena by podľa vedca mohla byť okolo 10 eur a test by sa na trh mohol dostať do dvoch rokov.
ĎALŠÍ OCENENÍ:
Vedkyňa roka
Mária Omastová, odborníčka v oblasti polymérnej kompozity a nanokompozity
Ústav polymérov, Slovenská akadémia vied
- Venujem sa kompozitom a nanokompozitom, i materiálom, ktoré sú elektricky vodivé. Tie potom používame ako senzory na chemikálie, ktoré produkuje priemysel. Používajú sa napríklad v solárnych článkoch.
Vedec roka
Pavel Povinec, odborník v oblasti jadrová fyzika
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave
- Väčšinu svojho života venujem výskumu rádioaktivity. Pracujeme v zahraničí, kde, aby sme chránili detektory, musíme pracovať hlboko v podzemí, aj v hĺbke 4 000 metrov v tuneli. Je to výskum zameraný na základné jadrovo-fyzikálne procesy a výskum v oblasti environmentálnej rádioaktivity, ktorá je všade okolo nás.
Osobnosť roka v oblasti technológií
Radovan Hudák, odborník v oblasti biomedicínske inžinierstvo
Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach
- Bol som ocenený za oblasť návrhu a výrobu implantátov technológiou, ktorá sa využíva pridávaním materiálu. Pracujem s titánovou zliatinou a titánovým práškom, ktorý sa vytvrdzuje pomocou laseru, a tak sa vytvára celý objekt, do ktorého môžeme implementovať póry. Implantáty sa používajú v medicíne na náhrady kostí.
Osobnosť roka v programoch EÚ
Daniel Donoval, odborník v oblasti elektrotechnika
- V rámci elektroniky sa venujem rozvoju polovodičových prvkov a ich charakterizácií. Ďalšou oblasťou, v ktorej pôsobím je lekárska elektronika s využitím organickej elektorniky, lebo ľudstvo starne a je ptrebné robiť diagnostiku a prevenciu.