Po zastavení výstavby náhradných nájomných bytov či napadnutí zákazu hazardu prokuratúrou prišli ďalšie rany. Prokurátor už napadol aj nariadenie o parkovacej politike. Podľa neho je v rozpore so zákonmi, je diskriminačné a porušuje princíp rovnosti. Okrem toho zasadil podpásovku mestu aj súd, ktorý sa postavil na stranu investora Transprojekt, ktorý sa mal postarať o rekonštrukciu hlavnej stanice. Čo na to primátor, ktorý sa po dlhodobých stresoch dostal už raz do nemocnice?
1. Parkovacia politika: Napadol ju prokurátor
Po nariadení (VZN) o zákaze hazardu napadol prokurátor aj VZN o parkovaciej politike. Podľa advokáta Martina Kovácsa, ktorý podal podnet, je nezákonnú parkovaciu politiku potrebné odmietnuť. Podľa prokurátora sú časti nariadenia v rozpore so zákonmi. Tiež zasahuje do práv občanov a porušuje princíp rovnosti. V týchto bodoch ho preto prokurátor navrhuje zmeniť. Mesto sa k tomu musí vyjadriť do 90 dní. Ak napadnuté časti nezmení, prokurátor môže podal žalobu alebo žiadať pozastavenie účinnosti nariadenia.
2. Hlavná stanica: Súd pritakal investorovi
Koncom minulého roka vypršala zmluva medzi mestom a Transprojektom, ktorý mal dovtedy zrekonštruovať hlavnú stanicu. To sa mu nepodarilo, pričom investor sa sťažoval na nesúčinnosť mesta. Súd teraz vydal opatrenie, ktorým podľa investora uznal, že súčinnosť mesta bola nutná, aby sa projekt dokončil. „Zmluva medzi Transprojektom a mestom preto až do rozhodnutia stále trvá a nezanikla k 31. 12. 2016,“ uviedla hovorkyňa investora Mária Adamová. Mesto je teda opäť tam, kde bolo, a zároveň sa otvorili dvere žalobám, ktoré môžu siahať až do výšky 16 mil. €. Magistrát stále tvrdí, že súčinnosť investorovi poskytlo.
3. Zákaz hazardu: Prokurátor ho chce zrušiť
Krajská prokuratúra podala 12. mája protest prokurátora proti nariadeniu o zákaze hazardu a navrhla ho zrušiť. Podľa prokuratúry je totiž nezákonné opätovne predložiť a hlasovať o návrhu na základe petície. Ak mesto protestu nevyhovie, prokurátor je oprávnený podať žalobu na správny súd.
4. Nájomné byty: Súd pozastavil výstavbu
Koncom apríla okresný súd rozhodol, že mesto sa musí zdržať akejkoľvek stavebnej činnosti aj výrubu stromov na pozemku Pri Kríži, kde chce postaviť náhradné nájomné byty. Ak sa byty nepostavia vôbec, z mestskej kasy sa musí reštituentom zaplatiť rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným, čo je zhruba 4 mil. €. Mesto sa odvolalo na krajský súd.
5. Verejné osvetlenie: Vzbura starostov
Primátor stále nechce zverejniť výsledky auditov týkajúcich sa verejného osvetlenia, čo už rieši prokuratúra a kontrolóri. Tají aj sumu a dĺžku zákazky, proti čomu sa postavili starostovia mestských častí a primátora zasypali kritikou. Tento rok je pre primátora Iva Nesrovnala naozaj nešťastný.
Čo na to primátor?
hovorkyňa mesta Iveta Kešeľáková
Primátor od začiatku vedel, že tieto kroky sa neuskutočňujú ľahko, ale sú to veci, za ktoré sa oplatí zabojovať, ak je to v prospech Bratislavčanov. Má vôľu, odhodlanie, ale aj podporu Bratislavčanov tieto a ďalšie zmeny nielen začať, ale aj dokončiť.