Jej šéf, ktorý minulý mesiac skonal vo veku 89 rokov, zamieňal vzorky darcov za svoj vlastný ejakulát. Po svete tak behá šesťdesiat jeho potomkov, ktorí pritom mali mať gény úplne iných mužov. Rodičia dvadsiatichtroch rodín sa hodlajú s inštitúciou súdiť.
Jan Karbaat zrejme trpel narcistickou predstavou o svojej výnimočnosti. V spermobanke Bijdorp pôsobil mnoho rokov ako šéf a právomoci zneužíval k zámene vzoriek spermií, falšoval dáta, výsledky analýz aj opisy darcov.
Paradoxne Karbaat bol v osemdesiatych rokoch priekopníkom umelého oplodnenia a darcovstva spermií v Holandsku. Sám sa označoval za pioniera v tomto odbore. Lenže jeho mienka o vlastnom význame a sebahodnotenie boli patologické.
Dotknuté rodiny teraz žiadajú testy DNA, ktoré by overili, či majú doma Karbaatovho potomka. "Je to základné právo, aby človek vedel, odkiaľ pochádza. Je to vec identity, pomáha to pri utváraní osobnosti," verí advokát zastupujúci dotknuté rodiny Tim Beuters. Ak súdy testy DNA nariadia, bude Karbaatovo telo exhumované na odber vzoriek.