Uviedol to spravodajský server CNN s odvolaním sa na nemenovaného amerického činiteľa. Táto bunka sa skladá zo špecialistov na chemické zbrane z Iraku a Sýrie, ktorí spolu doteraz nespolupracovali, vyhlásil americký predstaviteľ. Podľa neho táto nová bunka vzniká v oblasti kontrolovanej islamským štátom, ktorá sa nachádza v údolí rieky Eufrat medzi sýrskym mestom Majádín a pohraničným irackým mestom Kajm.
Americký činiteľ citovaný CNN uviedol, že spomenutá oblasť je teraz "v podstate hlavným strediskom islamského štátu" vzhľadom na to, aký veľký tlak vyvíja koalícia na sýrske mesto Rakka, považované doteraz za baštu IS.
CNN citovala americké obranné zdroje, podľa ktorých v oblasti medzi mestami Majádín a Kajm môžu byť tisíce príslušníkov Islamského štátu alebo ich sympatizantov a mohol by sa tu vraj skrývať aj vodca IS Abú Bakr Bagdádí.
Americkí vojenskí činitelia uvádzajú, že členovia vedenia Islamského štátu postupne opúšťajú Rakku a presúvajú sa do miest ďalej na juh pri rieke Eufrat, ako je Majádín či Dajr az-Zaur. "Vieme, že presúvajú veľkú časť velenia a podľa predpokladov aj technických a plánovacích expertov z Rakky," povedal CNN hovorca Pentagonu Adrian Rankine-Galloway.
Hovorca vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi Ryan Dillon správu o zhromažďovaní expertov Islamského štátu na chemické zbrane nepotvrdil, poukázal ale na prípady chemických útokov z minulosti. "Videli sme, že Islamský štát už v minulosti použil chemické látky. Vieme, že chcú chemické zbrane použiť," dodal.
Vojenskí experti CNN povedali, že od 14. apríla bolo v oblasti západného Mósulu, o ktorý teraz iracké jednotky intenzívne bojujú s ozbrojencami Islamského štátu, zaznamenaných viac ako 15 útokov chemickými zbraňami. Chemické zbrane Islamského štátu ale podľa vojenských expertov nie sú natoľko účinné a na bojisku sú menej ničivé než konvenčné výbušniny, píše server CNN.