Ľudia si myslia, že malé operence vypadli z hniezda, a snažia sa im pomôcť. Často však robia v týchto prípadoch chybu a navyše aj takýmto spôsobom porušujú zákon o ochrane prírody a krajiny, za čo môžu dostať pokutu od niekoľko 100 eur až do 10-tisíc eur. Ako sa treba v takýchto situáciách teda zachovať?
„Toto je vážny problém, s ktorým sa stretávame každú jar,“ povedal Milan Boroš, riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR. „Rodia sa mláďatá, či už sú to vtáky, alebo živočíchy. Najmä v obciach či mestách prichádza k častému vzájomnému stretu s ľuďmi. Tí v snahe pomôcť mláďatám, lebo si myslia, že sú opustené, berú ich do rúk a nosia k nám. A toto je problém,“ vysvetlil Boroš.
V mesiacoch máj a jún totiž mláďatá vylietavajú z hniezd. Nie sú však ešte schopné samostatného života, a ani ešte nevedia lietať. Preto čakajú v blízkosti hniezd, pokiaľ im rodičia donesú potravu. Ľudia často nachádzajú takéto mláďatá a často nevedia rozlíšiť, či ide o zraneného živočícha, alebo o zdravé mláďa.
„Preto je potrebné, aby v takýchto prípadoch kontaktovali pracovisko Štátnej ochrany prírody, kde vieme rozlíšiť, či je potrebné zasiahnuť, alebo nechať živočícha na mieste, kde sa našiel. Týka sa to najmä mestského prostredia, keď k nám ľudia nosia každoročne množstvo mladých sov, v neskoršom období sú to sokoly myšiare, belorítky, lastovičky, prípadne dážďovníky,“ dodala zoologička Mária Apfelová.
Ako postupovať?
- Nebrať operenca z prírody. Manipulácia s chráneným druhom (sem patria všetky voľne žijúce vtáky, ktoré sa prirodzene vyskytujú na území Európy. Okrem mestského holuba (forma domestica) je zakázaná.
- Presvedčiť sa, či ide o zraneného dospelého živočícha, alebo o mláďa, ktoré čaká na potravu.
- V prípade príznakov zranenia ako krvi či nalomené krídlo kontaktovať pracovisko Štátnej ochrany prírody SR.
- V prípade, že ide o mláďa, nebrať ho z miesta nálezu.
- V nutnom prípade stačí vyložiť na vyvýšené miesto, aby bolo chránené pred predátormi.