Pri nej sa návštevníci môžu posadiť na elektrické vedenie a odfotiť s vtáctvom. Upozorňujú tak aj na fakt, že denne v Európe po náraze do drôtov uhynie až 400 vtákov. Na východe inštalovali zviditeľňovacie prvky na elektrickom vedení v dĺžke 34 km.
Súčasťou Noci múzeí a galérií je aj Východoslovenské múzeum v Košiciach. Zoológ múzea Miroslav Fulín Novému Času potvrdil, že vďaka osadeniu bezpečnostných prvkov je vedenie viditeľnejšie a bezpečnejšie. „Keď chcú vtáky po sadnutí na konzolu vzlietnuť, po dotyku môže dôjsť ku skratu a následne hynú. Problém je aj pri početných kŕdľoch veľkých vtákov ako labuť či bocian, ktoré pri obrate počas letu narazia do vedenia. Vďaka ochranným prvkom, ktoré sa trbliecu a trepotajú, táto výstraha zabráni najhoršiemu,“ prezradil.
Ornitológovia na východe monitorovali hlavné trasy a výsledkom je, že vtáky môžu teraz na vedení a stĺpoch bezpečne pristáť. „Mapovatelia skontrolovali až 2 600 kilometrov vedení v chránených vtáčích územiach. Následne energetici namontovali tzv. ekochráničky a ekozábrany, čím sú vtáky ochránené pred kolíziami,“ uviedla Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Fakty o ochrane
- denne po náraze do vedenia v Európe hynie 400 vtákov
- na východe skontrolovali 2 600 kilometrov elektrického vedenia
- sieť vedenia na Slovensku je dlhá 35-tisíc kilometrov
- bezpečnosť pre významné druhy (sokol rároh, sova dlhochvostá, bocian biely, orol kráľovský)