Podľa šéfa profesionálnych horských záchranárov Jozefa Janigu jedna záchranná akcia stojí približne 100 až 150 eur, pri komplikovaných zásahoch je to aj niekoľko tisíc eur. Najviac nehôd v slovenských horách postihuje slovenských, českých a poľských turistov a horolezcov. "Nepozeráme sa na záchranu ľudských životov cez peniaze," dodáva Janiga, ktorý prízvukuje, že horských záchranárov žiadajú o pomoc ľudia aj pri bizarných situáciách.
"Pomáhali sme invalidovi, ktorý sa v Malej Fatre chcel mladej žene pochváliť s novým elektrickým vozíkom. Keď sa mu však na vozíku vybili batérie, volali nás na pomoc. Navyše prišla búrka, ktorá obidvoch poriadne zmočila," spomína Janiga.
Medzi bizarné zásahy patrí aj pomoc dvom českým turistom, ktorí si vlani na jeseň v Západných Tatrách rozložili stan v rozpore s návštevným poriadkom Tanapu. Keď ich stan napadol medveď, ušli a skryli sa v kosodrevine, kde boli celú noc. Ráno zavolali tiesňovú linku Horskej záchrannej služby. "Na pomoc im odišli piati naši záchranári so služobným psom. Museli byť veľmi opatrní, pretože turisti ich varovali, že medveď sa vrátil," dodal Janiga.
Za hrsť ďalších kuriozít
♠ Učiteľka telefonovala na tiesňovú linku horských záchranárov, aby prišli na pomoc žiakovi. ktorému do Studenovodských vodopádov spadol mobil. Chcela, aby mu ho záchranári vylovili.
♠ Z Donovalov, Malej Fatry aj Slovenského raj občas telefonujú turisti, aby im horskí záchranári prišli vytiahnuť autá, ktoré zapadli do blata.♠ Návštevníci často telefonujú horským záchranárom a žiadajú ich o pátranie po zatúlaných psoch-♠ Turistky telefonovali, že utekajú pred medveďom. Napokon vysvitlo, že počuli zvuky jeleňa.
♠ Učiteľka z chaty na Martinských Holiach telefonovala, že niekto sa im chce násilím dostať do chaty a majú veľké obavy. Na miesto smerovali aj policajti. Vyšlo najavo, že zvuky vychádzali z radiátorov, do ktorých začali napúšťať horúcu vodu.