Pochádzajú nielen z vlastnej dielne, ale aj z expedičnej kamery jeho otca. V juhoamerickej krajine bol exprezident tiež s deťmi, na spoločnú cestu ho presvedčila i vnučka. Výstavu otváral s obrovskou nostalgiou, miesto rozprávok totiž za detských čias počúval príbehy o Brazílii.
Vášnivý cestovateľ má stále smelé plány. Rudolf Schuster dorazil na vernisáž v Slovenskom technickom múzeu opálený a plný elánu. „Je to pre mňa nostalgia. Otec mi nerozprával rozprávky o princeznách, ale o Brazílii. S Brazíliou som vyrastal, preto som ju chcel navštíviť za každú cenu,“ prezradil vášnivý cestovateľ. „Pre našu rodinu je druhou najbližšou krajinou. Strýko Ján Benedik nahovoril v roku 1927 môjho otca a svojho mladšieho brata, aby išli do Brazílie pracovať. Ale v kútiku svojho srdca už mal pripravenú expedíciu do brazílskej džungle,“ hovorí exprezident.
Prvá dobrodružná výprava Schusterovcov priniesla množstvo filmových záberov, z ktorých výstrižkov pochádza časť výstavy. Rudolfovi Schusterovi sa do vysnívanej krajiny podarilo dostať až v roku 1991. „Túžil som 64 rokov ísť do Brazílie, ale nemal som partiu, ani peniaze. Keď som sa stal veľvyslancom Československa v Kanade, tak mi nechceli zaplatiť dovolenku domov. Ale mohol som ísť niekde inde. Tak som si zmyslel Brazíliu!“ spomína exprezident, ktorý sa vydal v otcových šľapajách.
O desať rokov na to, len krátko po prekonaní vážnej choroby, sa vybral do Brazílie znova. Tentoraz s dcérou Ingrid, synom Petrom a manželkou Irenou. V meste Palmas štátu Tocantins vtedy dokonca odhalili pamätnú tabuľu na počesť expedície strýka i otca. Otvorili tiež Námestie Slovenskej republiky. Pôvodne malo niesť meno Schusterovcov, no to odmietli. „Zo všetkých ciest vznikli dokumentárne filmy a knihy, niektoré boli preložené aj do portugalčiny a angličtiny. Myslel som, že tri generácie stačia. No keď vnučka dosiahla 20 rokov narodenín, mala len jedno želanie, ísť po stopách prastarého otca, starého otca a otca,“ pokračuje exprezident. „Nakoniec ma nahovorila. Tak som to v roku 2014 riskol. To už s nami šla aj ďalšia rodina.“
Zo všetkých štyroch výprav vznikol film Štyri generácie, čoskoro vyjde i kniha. Rudolf Schuster má stále smelé cestovateľské plány. „Pri poslednej expedícii u indiánov som zbadal obrovské zmeny. Keď som videl, že tam už v džungli majú vybudovaný vodovod, tak som si povedal, že tým končím. S piatou generáciou do Brazílie už asi nepôjdem,“ smeje sa. Len v marci však bol na Sicílii. Do Talianska sa vybral aj v máji. „Boli sme teraz na takej poučnej ceste po najzaujímavejších talianskych pamiatkach. Šli sme po stopách Ernesta Zmetáka,“ vraví Schuster.
Svoje ďalšie ciele však neprezradil. Výstavu autorských fotografií Rudolfa Schustera, suvenírov z ciest i malieb Zoltána Enzoe Nagya môžete vidieť v košickom Slovenskom technickom múzeu do 16. júna.