Počas návštevy si Trump "strihol" aj tradičný šabľový tanec. Záznam z neho si už na internete žije vlastným životom a zdieľa ho množstvo pobavených ľudí. Na prezidentovi totiž vidieť, že sa zrejme necíti najkomfortnejšie a radšej by v tej chvíli bol niekde úplne inde.
Šabľový tanec robili kedysi mužskí bojovníci pred vojnou. Dnes ho však už vidieť aj na svadbách a počas rôznych kultúrnych podujatí.
Boj s terorizmom označil Trump za bitku dobra a zla, nie za stret náboženstva alebo civilizácií. "Toto zhromaždenie sa môže stať začiatkom mieru na Blízkom východe a možno aj na celom svete," povedal zástupcom 55 krajín.
Trump arabských štátnikov vyzval, aby "vyhnali teroristov zo svojich svätýň". "Je to bitka medzi barbarskými zločincami, ktorí chcú vyhladiť život, a slušnými ľuďmi všetkých vyznaní, ktorí ho chcú brániť," povedal prezident. "Fanatickým násilím" podľa jeho slov najviac utrpeli práve arabské krajiny. Saudská Arábia ako kolíska islamu sa stala prvou zastávkou na Trumpovej vôbec prvej zahraničnej ceste vo funkcii prezidenta.
"Terorizmus sa rozšíril po celom svete. Cesta k mieru ale začína práve tu, na tejto prastarej pôde, v tejto posvätnej zemi," povedal nový šéf Bieleho domu. Zo zodpovednosti za veľkú časť nestability v oblasti Blízkeho východu obvinil Trump pred arabskými lídrami Irán. Ten podľa neho trénuje spriaznené milície a financuje im zbrane, ktoré rozsievajú skazu a chaos v oblasti. Irán tiež podľa prezidenta povzbudzuje sýrskeho vodcu Assada "k neopísateľným zločinom".
Podobne sa tesne pred Trumpovým prejavom vyjadril saudský kráľ Salmán. "Je našou povinnosťou jednotne sa postaviť silám zla a extrémizmu," povedal panovník. Protiiránske naladenie summitu Salmán zdôraznil, keď iránsky režim, ovládaný de facto islamskými klerikmi, označil za "špičku kopije globálneho terorizmu".
Trumpov prejav je kľúčovým bodom prezidentovej snahy o nové definovanie vzťahov medzi USA a arabským a celým moslimským svetom. Lídri arabských krajín Trumpa vrelo prijali a prešli jeho ostré protimoslimské výpady z predvolebnej kampane aj dekrét, ktorým sa po nástupe do funkcie snažil dočasne zakázať vstup do USA obyvateľom šiestich väčšinovo moslimských krajín. "Nie sme tu, aby sme vyučovali - aby sme hovorili druhým ľuďom, ako žiť, čo robiť alebo kým byť. Sme tu, aby sme ponúkli partnerstvo pri budovaní lepšej budúcnosti pre nás všetkých," povedal Trump.
Napospol sunnitskí vodcovia arabských krajín si od Trumpa sľubujú, že sa bude snažiť skrotiť šiitsky Irán a potlačiť jeho rastúci vplyv v regióne, Na to od jeho predchodcu Baracka Obamu čakali márne; vplyv Iránu za Obamu naopak vzrástol vďaka dohode o obmedzení iránskeho jadrového programu a zrušenie protiíránských sankcií, ktoré USA za Obamu presadili. Trump sa teraz chce v očiach Arabov od Obamovej politiky zreteľne dištancovať. "Prinášam zo Spojených štátov posolstvo nádeje a lásky. Preto som si vybral k svojej prvej zahraničnej ceste vo funkcii prezidenta Saudskú Arábiu," povedal Trump na úvod svojho vystúpenia. Vízia USA je podľa neho víziou "mieru, bezpečnosti a prosperity na Blízkom východe a v celom svete".