Členské štáty Únie mu v pondelok udelili mandát na začatie vyjednávaní a schválili rokovacie smernice. "Prvé rokovania by sme chceli usporiadať v týždni po 19. júni," vyhlásil Barnier s tým, že výsledky prvého kola rokovaní chce predstaviť lídrom členských štátov na summite, ktorý bude 22.-23. júna v Bruseli.
Barnier hovoril väčšinu času po francúzsky, ale pri informovaní o dátume prvých rokovaní a kľúčových termínoch prešiel do angličtiny.
"Dnes bolo dôležité stretnutie – potvrdilo môj mandát a misiu, ktorá mi bola zverená predsedom Európskej komisie. Je to dôležitý moment jednoty, odhodlania a dôvery, ktorý ma zaväzuje," vyhlásil hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit.
Predstavitelia členských štátov v Rade pre všeobecné záležitosti v pondelok rozhodli o poslednom formálnom kroku nevyhnutnom na otvorenie rokovaní o brexite. Schválili rokovacie smernice, ktoré eurokomisia predstavila na začiatku mesiaca. Smernice obsahujú osem pravidiel pre vyjednávačov EÚ v prvej fáze rokovaní.
Barnier zdôraznil, že prvoradý je právny štatút občanov EÚ žijúcich v Británii, aby mohli aj po brexite žiť tak, ako doteraz. Rovnako potvrdil, že Únia sa počas rokovaní bude snažiť v duchu rokovacích smerníc zabezpečiť, aby medzi Severným Írskom a Írskom nevznikla pevná hranica.
Pondelkové rozhodnutie potvrdilo dvojfázový prístup k rokovaniam o brexite. V prvej fáze, ktorá by mohla trvať do jesene tohto roka, chce Únia dosiahnuť dostatočný pokrok v rokovaniach o brexite. Potom by sa mohla začať druhá fáza, zameraná na nastavenie vzťahov medzi Úniou a Britániou po jej odchode zo spoločenstva.
"Počul som vyjadrenia Davida Daviesa, ktorého dobre poznám, že možno dohodu nedosiahneme. To pre mňa nie je možnosť. Ja chcem dospieť k dohode," vysvetlil Barnier. Za neprijateľnú označil možnosť, že rokovania medzi Úniou a Londýnom by pre sporné témy a názorové rozdiely zlyhali. Prioritou je podľa neho splatenie britských záväzkov voči EÚ a následne dohoda na nových, ale úzkych vzťahoch medzi oboma celkami.
Členovia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti sú momentálne na pracovnom obede, kde o brexite diskutujú s podpredsedom EK Fransom Timmermansom, hlavným vyjednávačom Michelom Barnierom a vyjednávačom Európskeho parlamentu Guyom Verhofstadtom.
V utorok sa stretne prvýkrát nová pracovná skupina, ktorá bude pomáhať ministrom a veľvyslancom pri EÚ s agendou týkajúcou sa rokovaní o brexite. Každý členský štát s výnimkou Británie v nej má jedného predstaviteľa.
Podľa plánu EÚ by mali samotné rokovania viesť k uzavretiu dohody o brexite v októbri 2018. Dátum skutočného brexitu bol stanovený na 29. marca 2019, ak dovtedy Európska rada - teda lídri členských štátov - jednomyseľne nerozhodne o predĺžení dvojročného rokovacieho obdobia. Čas medzi októbrom 2018 a marcom 2019 by mal slúžiť na ratifikáciu dosiahnutej dohody oboma stranami.