Samovražedný útočník Islamského štátu na svoje obete vyčkával vo vstupnej časti haly, a keď sa tam natešené deti po koncerte nahrnuli, odpálil bombu takým spôsobom, aby ich čo najviac pozabíjal. Podomácky vyrobená nálož bola naplnená šrapnelmi a klincami, aby bolo dielo skazy čo najkrvavejšie. Masaker si vyžiadal najmenej 22 obetí, väčšinou bezbranných detí a tínedžerov, až 59 zo 119 zranených osôb hospitalizovali.
Útok šialenca
Krv, panika, nárek a telá ľudí porozhadzované ako zápalky. Tak opisujú najhoršie chvíle svojho života tí, ktorí krvavú drámu tesne po koncerte Ariany Grande v Manchester Aréne prežili. Väčšina fanúšikov boli tínedžeri a deti v sprievode rodičov. Ničivá explózia ich zasiahla práve v čase, keď ich od bezpečia delilo pár krokov. Len niekoľko metrov od východu sa totiž nachádza železničná stanica Manchester Victoria a zastávka metra. „Bolo to ako vo vojnovom filme. Keď som vstal a rozhliadol sa, všade okolo mňa ležali zranení ľudia, mohlo ich byť 20 až 30. Všetci boli krvaví s ťažkými zraneniami. Prvé, čo som urobil, bolo, že som začal hľadať svoju rodinu,“ s hrôzou spomína fanúšik Andy.
Desivé svedectvá
Polícia dostala hlásenie o výbuchu krátko po pol jedenástej večer miestneho času. „Bolo to peklo v budove plnej detí. Mnohé tam boli bez rodičov, bez akejkoľvek ochrany dospelých. Ja som sa snažila pomôcť dievčatám, ktoré tam boli úplne samy a podľahli panike a hystérii. Boli približne také veľké ako moja dcérka, niektoré aj mladšie,“ povedala Anna Mária, ktorá na koncert vzala svoju 13-ročnú dcéru.
Očití svedkovia hovoria o bombe plnej klincov, ktorá po výbuchu ľuďom spôsobila drastické poranenia. Koncertu sa zúčastnila aj česká študentka Nikola Trochová (21). „Bezpečnostná prehliadka v aréne nebola žiadna, skôr nulová. Jediné, čo ich zaujímalo, aby sme nemali vlastnú vodu, do tašiek sa nám ani nepozreli, nebolo ani také to ohmatávanie tela,“ vysvetlila pre český Radiožurnál s tým, že únikové východy z haly sa otvorili až po 5 až 10 minútach po výbuchu.
Identita vraha je známa
Na mieste nešťastia zasahovalo až 400 policajtov a mnoho lekárov. Taxikári bezplatne dopravovali obete do bezpečia a obyvatelia im poskytli nocľah. O život prišlo najmenej 22 ľudí, vrátane detí a ďalších 59 fanúšikov previezli do nemocníc po celom Manchestri. Pár hodín po výbuchu sa k útoku vyjadrila aj speváčka Ariana Grande: „Som zlomená. Je mi to veľmi ľúto. Nemám slov,“ uviedla na sociálnej sieti. Premiérka Tereza Mayová potvrdila, že polícia považuje incident za „hrozný teroristický útok“. „Identita útočníka je už známa, ale zatiaľ ju nemôžeme zverejniť,“ uviedla Mayová s tým, že stále prebieha vyšetrovanie. K teroru sa už prihlásil Islamský štát.
Britská polícia v súvislosti s útokom už zatkla 23-ročného podozrivého muža, ktorý mohol byť komplicom atentátnika. „Slovenské veľvyslanectvo v Londýne je v stálom kontakte s britskými úradmi a s políciou v Manchestri. Zatiaľ však nie sú informácie ohľadom obetí či zranených medzi Slovákmi,“ uviedol Igor Skoček, riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí SR.
Ako útoky vplývajú na detskíu psychiku
Štefan Matula, detský psychológ
Takáto udalosť je obrovským šokom aj pre dospelého a nie to ešte pre dieťa. Vyrovnať sa s tým sa im podarí len za pomoci rodičov. Aj keď sa to nemusí na prvý pohľad zdať, dieťa v takomto prípade vždy potrebuje pomoc. Rodič si ho musí všímať, hovoriť s ním o tom, čo a ako prežívalo. Nesmie čakať, že začne hovoriť samo. To sa nestane, pretože dieťa si myslí, že ak dospelý je ticho, tak aj ono má mlčať. Lenže bez vysvetlenia to samo nepochopí a nevyrovná sa s tým. Rodičia by sa mali tiež snažiť zamerať pozornosť dieťaťa na niečo iné, sami najlepšie vedia, čo ho teší najviac. Ak postraumatický šok pretrváva, potom je vhodné vyhľadať pomoc odborníka. Myslím si však aj, že pri dnešnom fungovaní vo svete je čas na to, aby boli deti pripravované na ťažké životné situácie a ich možné následky už v škole.