Kým však v minulosti ešte bolesti ako-tak znášala, teraz to už nie je také jednoduché. S pribúdajúcim vekom sa totiž stupňujú a sú doslova na nevydržanie. Novému Času hviezda RTVS prezradila, že niekedy si kvôli nesmiernej bolesti už sama nedokáže zaviazať ani šnúrky na topánkach!
Operácia nie je riešením
Najväčšie trápenie jej spôsobuje dlhá cesta autom, lietadlom či sedenie za počítačom. Operácia však nie je riešením. „Ja som na bolesti zvyknutá. Pred operáciou ma varujú, vraj by sa mi to celé zrútilo,“ priznala manželka ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka s tým, že posilňovňu má zakázanú. „Cvičiť môžem v zásade len pilates, nemôžem aerobik ani posilňovanie. Na to by chrbát nereagoval dobre. Chodím na prechádzky a rehabilitujem,“ dodala moderátorka. „Už som sa s bolesťou naučila žiť,“ povzdychla si s tým, že nepremýšľa o tom, ako sa ťažkosti prejavia v budúcnosti.
Liečba závisí od stupňa zakrivenia chrbtice
Ortopedička Božena Lovíšková
Skolióza – chorobné vychýlenie chrbtice – postihuje ľudí všetkých vekových skupín, no najviac deti v školskom veku. Skolióza sa môže u pacientov objaviť už v detstve. Ak sa diagnostikuje a podchytí včas, dá sa pacientovi pomôcť. Liečba závisí od stupňa zakrivenia chrbtice. Miernu deformáciu pacienti ani nevnímajú. Pri ťažšej deformácii chrbta udávajú bolesti po záťaži, únavu po dlhšom sedení či státí. Chrbtica časom začne tlačiť na orgány a môže spôsobovať komplikácie.
Niekedy pomáha korzet, ktorý treba nosiť 23 hodín denne. Pri bolestiach chrbtice spôsobených skoliózou je nutné dodržiavať správnu životosprávu. To znamená nepreťažovať chrbát, rehabilitovať, posilňovať chrbtové svalstvo. Vyvarovať sa treba práci v predklone, nadmernej námahe a tiež nezdvíhať ťažké bremená.