Primáš, ktorý mal ešte začiatkom roka problém dohrať koncert, dnes žije s kardiostimulátorom, mal by nosiť korzet a spať na chrbte. A hoci tvrdí, že si na svoje zdravie dáva pozor, rady a nariadenia lekárov príliš nerešpektuje.
Hudobník, známy účinkovaním v orchestri Diabolské husle, ktorý zakladal jeho otec, husľový virtuóz Ján Berky-Mrenica starší († 69), mal problémy so srdcom už dlhšie. „Už som nevládal ani odohrať koncert,“ povedal Novému Času začiatkom roka hudobník. Vyšetrenia na kardiológii ukázali, že pomôže len operácia srdca. „Ide o výduť aorty. Budú mi meniť aj chlopňu,“ vysvetlil vtedy Berky Mrenica. Po operácii sa ako-tak zotavil, avšak zdá sa, že svoj zdravotný stav neberie až tak vážne. „Dávam si pozor, mám voperovaný kardiostimulátor. Mám ho však na opačnej, na pravej strane, lebo na ľavú si prikladám husle a tam by to prekážalo,“ prezradil primáš, ktorý priznáva, že nie všetky rady lekárov si vzal k srdcu.
„Musím brať lieky na tlak a nosiť korzet. Lieky beriem, no nosiť korzet nedokážem, prekáža mi, bolí ma to. Rovnako neviem spať na chrbte, ako mi kázali. Ale teraz mám „letecký“ tlak, môžem pilotovať lietadlo,“ zažartoval Berky Mrenica, ktorý je pre zdravotné problémy na diéte. „Schudol som, hoci to nie je vidno,“ smeje sa. „Musel som poľaviť z tempa, aj keď ja som vorkoholik a bez práce nevydržím. Už chystám džezový koncert a CD so židovsko-rómskymi pesničkami.,“ povedal Berky, ktorý si toho na plecia opäť naložil viac, ako by mal.
Je to komplikovaný zákrok
Viliam Fischer, kardiochirurg
- Náhrada aorty je kardiochirurgický výkon, o dosť závažnejší zákrok ako len náhrada chlopne. Po zákroku však pacient môže viesť veľmi kvalitný život. Pri operácii srdca sa ide cez hrudnú kosť a v niektorých prípadoch sa rana nehojí ideálne. Vtedy treba nosiť korzet, aby to držalo pokope. Je to alternatíva sadry pri zlomeninách.