Hoci denne využívajú bratislavské cesty, chodníky, osvetlenie, MHD či vyhadzujú odpad, do mestskej kasy z daní neprispievajú ani eurom. V našej metropole totiž nemajú nahlásený trvalý pobyt. Market Locator, ktorý zhotovuje štatistiky na základe pohybu SIM kariet, zistil, že takýchto ľudí je v našej metropole až 243-tisíc. Mesto tak ročne prichádza o desiatky miliónov eur.
Hlavné mesto musí čeliť dvom obrovským problémom. Jeden si spôsobili samotní Bratislavčania tým, že sa viacerí v roku 2011 nezúčastnili sčítania obyvateľstva. Z týchto výsledkov sa totiž aj na najbližšie roky vypočítava príjem z podielových daní, ktorý je jeden z najväčších príjmov mesta. Aj keď počet ľudí rastie, príjem zostáva rovnaký. Ministerstvo financií pritom o žiadnej zmene v tomto smere neuvažuje. Podľa odhadov takto mesto ročne prichádza o 10 miliónov eur!
Druhým problémom sú cezpoľní. Príjmy z ich daní idú tam, kde majú prihlásený trvalý pobyt, a to aj napriek tomu, že minimálne 80 % času strávia v Bratislave. Podľa poslednej štatistiky, ktorú priniesla spoločnosť Market Locator, je týchto ľudí viac ako 243-tisíc, čo je zhruba 35 % všetkých ľudí v Bratislave. Počas dvoch májových týždňov totiž sledoval „prenocovanie“ mobilov v hlavnom meste a zistil, že denne tu strávilo noc v priemere viac ako 666-tisíc ľudí. Treba však brať do úvahy študentov na internátoch. Podľa údajov zo Štatistického úradu pritom malo k roku 2016 trvalý pobyt v Bratislave len niečo vyše 422-tisíc ľudí.
Mesto chce ľudí motivovať
Každý, kto žije v Bratislave, má požiadavky na infrašturkúru či služby. Prihlásením sa na trvalý pobyt by išlo mestu viac z miestnych daní a tieto služby by vedelo financovať. Preto chce mesto cezpoľných motivovať. Jednou zo snáh je parkovacia politika. „Rezidentské zvýhodnené karty sa budú vydávať Bratislavčanom. Abonentské karty pre nerezidentov budú rádovo drahšie,“ tvrdí za mesto Veronika Šafáriková. Jej schválenie je však veľmi problematické. Ďalším benefitom pre ľudí s trvalým pobytom má byť aj Bratislavská mestská karta so zľavou 10% na MHD či 20 % do mestských organizácií.
Kde strácame peniaze?
- ľudia bez trvalého pobytu neplatia miestnu daň
- orgány štátnej správy neplatia daň z nehnuteľnosti
- neúčasť na sčítaní obyvateľstva
- výdavky na plnenie funkcií hlavného mesta
Príspevok od štátu
Primátor Ivo Nesrovnal pripravil Bratislavskú deklaráciu a spustil rokovania s vládou, ktorými chce dosiahnuť, aby na funkcie hlavného mesta prispieval aj štát. Mesto sa zatiaľ po prvý raz dostalo do programového vyhlásenia vlády, no jej predstavitelia sa mu zatiaľ nevenovali. Jediné, čo mesto získalo, bol príspevok na zabezpečenie úloh počas predsedníctva.