Odporné húsenice spozorovala Renáta Endrödyová, ktorá na pohromu upozornila aj mesto, reakcie sa však nedočkala. „Krušpán je už zničený a ja som objavila húsenice aj na stromoch a iných kríkoch. Pasú sa dokonca aj na ihličnatom stromčeku. Chutia im aj iné rastliny, nie len krušpán,“ uviedla znepokojená žena, ktorá upozornila na premnoženú vijačku aj mestský úrad, no odpovede sa doteraz nedočkala.
„Dodnes sa mi nepodarilo zistiť, ako mesto mieni tento problém riešiť, a nijakú iniciatívu som v tomto smere v cintoríne ani nezaznamenala, až na individuálne zásahy ľudí okolo vlastných hrobov,“ ozrejmila Renáta. Podľa jej informácií v priebehu leta môže mať vijačka 2 až 3 generácie, a tak môže zeleň napadnúť permanentne.
„Zistila som, že mesto dúfalo, že v zime vijačka vymrzne. Teraz mi to zase príde tak, že čakajú, kým sa z tých húseníc vyvinú motýle, odletia a usadia sa inde, lebo na cintoríne už žiadny krušpán nie je,“ doplnila Lučenčanka. Podľa hovorkyne mesta Michaely Hrnčiarovej likvidácia škodcu prostredníctvom postreku prebehla aj minulý rok.
„Mesto uvedenú situáciu monitoruje, bola vykonaná obhliadka. Vyžiadali sme si k uvedenému problému stanovisko spôsobilej osoby. Na základe neho zabezpečíme likvidáciu škodcu prostredníctvom firmy realizujúcej údržbu verejnej zelene na území mesta Lučenec chemickým postrekom,“ ozrejmila hovorkyňa s tým, že napadnuté kry nie je potrebné likvidovať, vo väčšine prípadov po ošetrení ker vyženie nové zdravé výhonky. Mesto bude stav priebežne sledovať.
Náročný boj
Marek Dzurenko z Ústavu ekológie lesa SAV, Zvolen
„Vijačka krušpánová po zlikvidovaní všetkého krušpánu na jednom mieste sa bude šíriť ďalej a hľadať vhodné podmienky, ako sú záhrady, parky a iné cintoríny. Iné dreviny však tento škodca na Slovensku nenapáda. Bojovať s ním je obmedzené a náročné, účinné bývajú chemické postreky a insekcídy. Aplikovať ich treba hlavne večer do vnútra porastu. Ak už nie je možná regenerácia krušpánu, odporúčam ho vypíliť a spáliť.“