Sčasti k tomu prispel aj výsledok tohtoročných volieb vo Francúzsku či v Holandsku, kde utŕžili porážku práve „antieurópski“ kandidáti. Odborníci očakávajú, že sa euru bude dariť aj naďalej. Nový Čas sa spolu s analytikmi pozrel na to, ako sa tento nadpriemerný vývoj dotkne samotných Slovákov. Čo si budeme môcť vďaka silnému euru kúpiť za lacnejší peniaz?
Hoci európskej mene mnohí predpovedali ťažký rok, opak sa stal pravdou! Od začiatku roka totiž euro voči americkému doláru spevnilo o viac než 6 % a podľa agentúry Bloomberg nie je ďaleko od toho, aby sa v prvom polroku stalo najvýkonnejšou menou v skupine 10 najvyspelejších ekonomík G10. Podľa Národnej banky Slovenska si teraz za 1 euro kúpite 1,12 dolára. „Naši analytici odhadujú, že na konci roka to bude na úrovni 1,14 dolára za euro a na konci budúceho roka 1,18 dolára,“ povedal Ľubomír Koršňák, analytik Unicredit Banky. Hoci euro svoje limity ešte nedosiahlo, odborníci sa domnievajú, že príliš silné euro môže, naopak, poškodiť podniky orientované na vývoz.
Čo spôsobilo nárast?
Ekonomika a politika sú vždy úzko previazané. A aj posilnenie eura podporilo hneď niekoľko politických udalostí. „Jednou z nich je dozvuk víťazstva proeurópskeho reformistu Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách, čo vyvolalo očakávania užšej nemecko-francúzskej spolupráce,“ myslí si analytik J&T Banky Stanislav Pánis a hneď ďalšiu príčinu vidí vo Washingtone okolo odvolania šéfa FBI Jamesa Comeyho a údajných blízkych vzťahov s Ruskom. „A napokon, ekonomike eurozóny sa darí a klesajú jej riziká,“ dodal Pánis. Podľa analytičky trhu Kataríny Muchovej zo Slovenskej sporiteľne dolár oslabil aj kvôli politike prezidenta USA Donalda Trumpa.
Lacné dovolenky
Čiastočne už tento rok, ale najmä na budúci sa dovolenkári môžu tešiť na lacnejšie dovolenky. „Bude to mať vplyv hlavne na tých, ktorí chodia do dolárových krajín. Najmä v poslednom období, keď sa zhoršila bezpečnostná situácia, Slováci vyhľadávajú skôr európske destinácie, kde sa platí eurom alebo lokálnymi menami, ktoré v poslednom období skôr posilňovali. Môže sa to prejaviť na dovolenkách v budúcom roku, keďže teraz už tie služby boli nakontrahované a pohyb bude skôr minimálny,“ vysvetlil Ľubomír Koršňák, analytik Unicredit Banky. Aj toto leto si už v niektorých krajinách cestovatelia kúpia za euro viac ako po minulé roky. „Ak by niekto šiel do Ameriky či Južnej Ameriky, tak tam by pri výmene eur dostal viac. V Turecku zasa líra oslabovala kvôli Erdoganovi voči všetkým menám na svete a v tomto dôsledku budú lacnejšie aj dovolenky v Turecku,“ doplnil Boris Tomčiak, analytik Finlord.
Ceny potravín
Silnejšia európska mena sa premietne aj do zlacnenia vybraných druhov potravín. „Zlacní sa dovoz exotického ovocia či tovarov, pretože káva a kakao alebo ananásy, tak tie sa udávajú v dolároch. Bude sa to pohybovať rádovo v niekoľkých percentách, to môžu prebiť zľavové akcie obchodných reťazcov,“ tvrdí analytik Boris Tomčiak. Ceny však neklesnú okamžite. Ak by tento trend pokračoval, tak by sa to mohlo pozitívne prejaviť na cenách istého sortimentu najmä počas vianočného predaja. „Ale tieto veci sa nedejú skokom, pretože obchod čerpá zo svojich zásob a zo svojich predchádzajúcich kontraktov,“ hovorí analytik obchodu Ľubomír Drahovský.
Nákup elektroniky
Výhodné bude aj zariaďovanie bytu či domu elektrickými spotrebičmi. Práve tie sa na Slovensko dostávajú ocenené v dolároch, čo znamená, že silnejším eurom zákazníci v konečnom dôsledku za tovar zaplatia menej peňazí. „Bude to mať dopad na súčasť spotreby, ktorá je dolarizovaná - najmä elektronika z Ázie, na ktorú bude mať pohyb kurzu vplyv,“ myslí si Koršňák. O niečo lacnejší by mohol byť nielen nákup v zahraničí, ale aj dovozový tovar z krajín, kde sa obchoduje v dolároch. „Ale to sa prejaví zrejme až časom, ak by sa sila eura dlhšie udržala,“ doplnil Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.
Benzín a nafta
Aj šoféri majú dôvod na radosť. Od začiatku roka cena konštatne klesá a experti odhadujú, že aj počas leta sa netradične udrží na nízkych hodnotách. Vďačiť tomu máme práve vzťahu dolára a eura. „Posilnenie eura prospeje motoristom, pretože ceny pohonných hmôt sa udávajú v dolároch a pre Európu sa to prepočítava do eur. Keď európska mena zhodnocuje, tak po prepočťe sú ceny pohonných hmôt lacnejšie,“ tvrdí analytik Tomčiak, podľa ktorého zlacnenie benzínu a nafty môžeme zaznamenať už prakticky aj teraz.