Chlapček s ľahšou formou autizmu sa vytratil z Ľubovnianskej ulice v Petržalke, kde trávil víkend u otca. Dlhé hodiny po ňom nebolo ani stopy, jeho zúfalá mamička Sonia (36) hľadala pomoc, kde sa dalo. V pátraní pomáhal aj Nový Čas. Aj vďaka nemu a stovkám ľudí so srdcom na správnom mieste sa Peťka nakoniec podarilo nájsť takmer 20 kilometrov od Bratislavy!
Prežívali muky! Malý autista Peťko (9) trávil víkend u svojho otca. Keď však z kočikárne petržalského paneláka vyťahoval bicykle, chlapec sa od neho nečakane vytratil. Otec ihneď zalarmoval políciu. „V rámci pátracej činnosti bola o potrebnú súčinnosť požiadaná aj polícia Rakúskej republiky, pretože bol dôvodný predpoklad, že chlapec sa môže pohybovať na bicykli v smere k rakúskym hraniciam,“ uviedol policajný hovorca Michal Szeiff.
Podľa chlapčekovej mamy muselo dôjsť k skratovej situácii. „On sa v podstate nestratil, ale ušiel, no nevedel vysvetliť prečo. Má Aspergerov syndróm, vie sa veľmi dobre orientovať. Vedela som teda, že to nie je o tom, že by sa stratil,“ prezradila jeho mama Sonia. Nič podobné však predtým podľa nej neurobil. Do pátrania sa pustila takmer celá rodina. „S dedom sme sa o Peťka veľmi báli,“ prezradil mladší braček Branko (5). Peťko nosí na ruke aj bezpečnostný náramok, no čo čert nechcel, v osudný deň ho na sebe nemal. Chlapca nakoniec objavila večer po deviatej až rakúska polícia.
„Zašiel až k mostu v Hainburgu, videla ho tam nejaká pani. Chcel vyloviť svoj bicykel, ktorý mu spadol do rieky. Bol napoly mokrý. Našli sme ho spať v policajnom aute,“ hovorí mama, ktorá nemala dušu na mieste, kým nevidela svojho milovaného synčeka živého a zdravého. „Keby mal aspoň ruksačik s vodou. Ale bol celé hodiny bez vody a jedla, bol dehydrovaný,“ dodáva Peťkova mamička. Ako prezradila, jej synček sa však už na ďalší deň zobudil s úsmevom na tvári. „Pýtali sme sa ho, či nemá svalovicu. Vyzeral však, akoby sa nič nestalo,“ vysvetľuje mamička, ktorá neskrýva vďaku. „Sme radi, že aj Nový Čas tomu dopomohol, policajti vraveli, že mali tip aj z internetu. Je skvelé, že sa ľudia vedia v takýchto situáciách zomknúť,“ uzatvára mamička.
Čo je Aspergerov syndróm
Ľuďom trpiacim týmto syndrómom chýba intuícia v oblasti sociálnej interakcie a komunikácie. U niektorých je preto napr. očný kontakt slabší, iní, naopak, môžu pôsobiť drzo a kontakt môže byť neprirodzene intenzívny. Rovnako je to aj s fyzickým kontaktom, ľudia s týmto syndrómom nevedia odhadnúť jeho mieru. Sú citliví na hluk a nečakané zvuky a majú stereotypné záujmy. Deti aj dospievajúci majú ťažkosti vytvárať a udržiavať si kamarátske vzťahy. Je pre nich charakteristický veľmi silný záujem o jednu či viacero oblastí, ktoré si vedia naštudovať do úplných detailov.