Práve na slnku máme často pocit prehriatia a zvýšenej teploty pokožky.
Horúce slnečné lúče sú totiž pre naše telo veľkou záťažou. Hrozí prehriatie organizmu, ktorý sa podvedome ochladzuje rôznymi spôsobmi. Stojí nás to veľa energie a máme preto zvýšené nároky na príjem tekutín. Nový Čas prináša tipy, ako sa počas horúcich dní prehriatiu vyhnete.
Ako vysvetlil internista Igor Vozár, telo vlastní mechanizmy, ktoré udržiavajú stálu vnútornú telesnú teplotu, aby všetky naše funkcie fungovali správne. V prípade neprimeranej tepelnej záťaže vedia tieto mechanizmy zlyhať a môže dôjsť napríklad k stavom dehydratácie. Ak dôjde k prehriatiu, cievy sa rozšíria a zvýši sa prekrvenie kože, ktorá je teplá, začervenalá a spotená. „V dôsledku zvýšených strát tekutín sa zvyšuje tep, klesá tlak a hrozí kolaps,“ varuje lekár. Treba preto dodržiavať pravidelný pitný režim, oddychovať v tieni a vyhýbať sa priamemu slnku. Ak teplota kože dosiahne 37 °C, pre telo je to veľké riziko.
Telo si reguluje teplotu
Hlavným termoregulačným centrom je hypotalamus. Rozhoduje, kedy organizmus začne alebo skončí s tvorbou či výdajom tepla. Kontroluje straty tepla z organizmu do prostredia a tiež uchovávanie a tvorbu tepla vo vnútri. Zmeny vnútornej teploty sú registrované bunkami hypotalamu, teplotu vonkajšieho prostredia registrujú termoreceptory umiestnené v koži. Tie na zmeny reagujú potením sa či zmenou prekrvenia.
Aká je optimálna teplota
Ako predísť prehriatiu?
- dostatočná hydratácia
- vyhýbanie sa priamemu slnku
- oddych v tieni
- klimatizované priestory
Študentka Nikola (26) - 35,9 °C
Dôchodkyňa Marta (60) - 35,6 °C
Robotník Anton (37) - 37,1 °C
Plavčík Dominik (25) - 33,5 °C
Predpoveď počasia:
Streda
lokálne búrky - 29 °C
Štvrtok
polooblačno - 28 °C
Piatok
polooblačno - 29 °C
Sobota
prehánky - 30 °C
Nedela
ojedinelé búrky - 30 °C