V stredu popoludní zasadlo plénum Ústavného súdu zostavené z desiatich sudcov, pričom za zrušenie odpustkov boli ôsmi z nich. Nič tak nebráni tomu, aby sa verejnosť oficiálne dozvedela, kto stál za únosom Michala Kováča ml. a či v tom mala prsty SIS Ivana Lexu (55), ktorého spolu s ďalšími dvanástimi mužmi obžaloval prokurátor ešte v roku 2000.
Vladimír Mečiar udelil v prípade zavlečenia Kováča ml. do cudziny amnestie v roku 1998 a zastavil tak to, aby sa verejnosť dozvedela o tom, kto to celé zosnoval. „Nedal som amnestiu siskárom. Dal som amnestiu všetkým, ktorí v prípade zavlečenia Kováča účinkovali na ktorejkoľvek strane... Nemalo význam ďalej v tom pokračovať,“ obhajoval svoje kroky pred pár mesiacmi Mečiar s tým, že chcel upokojiť atmosféru v spoločnosti. Zároveň odmietal svoju zaangažovanosť v prípade únosu. Teraz sa ôsmi sudcovia Ústavného súdu uzniesli na tom, že amnestie sú definitívne pochované. Proti sa postavili len Peter Brňák, ktorý bol v rokoch 1998 - 2002 poslancom za Mečiarovo HZDS, a Milan Ľalík, ktorý šéfoval sekcii civilného práva na ministerstve spravodlivosti za HZDS u ministra Štefana Harabina.
Obžaloba na súde
Podľa obžaloby, ktorá leží na bratislavskom súde, má byť za únos zodpovedných trinásť ľudí vrátane vtedajšieho šéfa SIS Ivana Lexu. Ten to rázne odmieta. Nedávno sa vrátil z Mexika, kde trávil čas s manželkou Vierou. Na letisku ho zastihol Nový Čas. „K amnestiám? Už som vám odpovedal. Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ odbil nás. Odvtedy sa zdržiava v penzióne pri Pezinku. Jeho právny zástupca Marek Para tvrdí, že sa budú brániť. „Budeme pozorne sledovať kroky štátnych orgánov na každú výzvu, v prípade potreby sa dostavíme na každý úkon a využijeme všetky prostriedky na presadenie práv klienta, pričom sa obrátime aj na medzinárodné inštitúcie,“ uviedol Para. Podľa neho je rozhodnutie súdu výsledkom tlaku politických špičiek. „Túto kauzu pod tlakom protikorupčných pochodov podhodili verejnosti na prekrytie vlastných káuz,“ dodal Para.
Kuriózne je, že Para zastupoval aj odsúdeného bossa podsvetia Róberta Lališa alias Kýbla. Práve ten podľa bývalého siskára Petra Tótha môže mať informácie smerujúce k objasneniu vraždy Róberta Remiáša. Podľa vtedajších vyšetrovateľov súvisí jeho zabitie práve s únosom Kováča ml. V súčasnosti je vyšetrovanie jeho vraždy obnovené.
Spustia proces
Okresný súd Bratislava III sa už pripravuje na opätovné spustenie procesu. Po vydaní nálezu Ústavného súdu pridelia celú vec náhodným výberom novému zákonnému sudcovi. „Nakoľko sudca, ktorý vo veci rozhodoval pred jej zrušením, už nie je činný na Okresnom súde Bratislava III. Predmetnou vecou sa začne zaoberať bezodkladne,“ uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Vyšetrovacie orgány sa podľa neho k súdnemu spisu v tomto štádiu nemôžu ani nemajú dôvod dostať.
Ústavný právnik Eduard Bárány si myslí, že je možné, že celá vec pôjde ďalej do Štrasburgu na Európsky súd. „Netrúfam si v danom prípade odhadnúť, v akom čase Štrasburg rozhodne. Raz v tejto veci už rozhodol, preto to môže byť aj veľmi rýchle,“ hovorí Bárány. Odvoláva sa na rozhodnutie, ktorým povedali, že retroaktívne zrušenie nie je prípustné. Amnestie sa vzťahovali aj na zmarené referendum z roku 1997, z čoho vinili vtedajšieho ministra vnútra za HZDS Gustáva Krajčiho (65).
Ktorí Sudcovia boli za zrušenie
✓ Iveta Macejková (59), predsedníčka
✓ Ladislav Orosz (52)
✓ Sergej Kohút (76)
x Peter Brňák (58)
✓ Ľudmila Gajdošíková (63)
✓ Jana Baricová (63)
x Milan Ľalík (63)
✓ Marianna Mochnáčová (57)
✓ Lajos Mészáros (62)
✓ Rudolf Tkáčik (63)
Čo je v utajovanej obžalobe z 27. novembra 2000
- únos syna prezidenta Michala Kováča zorganizovala Slovenská informačná služba na čele s jej šéfom Lexom
- Michala Kováča ml. sledovali niekoľko dní, než sa ho 31. 8. 1995 rozhodli zavliecť do Rakúska
- z únosu obžalovali celkom trinásť ľudí, z toho osem príslušníkov SIS a piatich civilov
- Kováča zablokovovali autami, so zbraňou v ruke ho naložili, dali mu vrece na hlavu a putá, opili ho a keď sa bránil, dávali mu elektrošoky na genitálie
- celý čas bol o akcii podrobne informovaný Ivan Lexa, ktorý bol strojcom únosu
- už na druhý deň mala polícia podozrenie, že išlo o prácu tajnej služby
- Kováča ml. sa snažili do Rakúska vylákať pretože, chceli dosiahnuť, aby bol naňho uplatnený zatykač z Nemecka
- pri výsluchoch sedem aktérov na čele s Lexom odmietlo vypovedať. Ďalší vinu popreli, alebo sa vyhovorili, že len plnili rozkazy
Ako môže Lexa postupovať
Marek Benedik, právnik
- Keďže Ústavný súd akceptuje zrušenie amnestií, tak bude musieť prebehnúť súdny spor a v konečnom dôsledku o vine alebo treste, alebo o oslobodení spod obžaloby rozhodne súd. Ivan Lexa bude figurovať ako obžalovaný. Ak dôjde k tomu, že by Lexu trestný súd právoplatne odsúdil, tak má možnosť podať mimoriadny opravný prostriedok, a to dovolanie na Najvyšší súd, a potom má možnosť podať sťažnosť na Ústavný súd. Ak s tým nebude úspešný a vyčerpá aj všetky ďalšie opravné prostriedky, môže podať aj sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva.
Čo hrozí exšéfovi SIS
Obžaloba, ktorú podal prokurátor Michal Serbin v roku 2000 hovorí o tom, že Lexa je obžalovaný z trestného činu zavlečenia za čo mu podľa zákona hrozí 5 až 12 rokov vo väzení.